Kard. Ouellet: nie spodziewam się wiele po rozmowach niemieckich biskupów w Rzymie

Były prefekt Dykasterii do spraw Biskupów, kardynał Marc Ouellet PSS spodziewa się „niewiele” po rozmowach między niemieckimi biskupami a wysokim przedstawicielami Stolicy Apostolskiej na temat drogi synodalnej i sytuacji Kościoła w Niemczech. „Poza obietnicą odroczenia decyzji w sprawie Rady Synodalnej, nie wydaje się, aby stanowiska uległy zmianie" – zauważa.

Kanadyjski purpurat kurialny udzielił wywiadu portalowi Communio.de na temat zaplanowanego na piątek 22 marca pierwszego spotkania  obydwu stron w Rzymie.

Poza obietnicą odroczenia decyzji w sprawie Rady Synodalnej, nie wydaje się, aby stanowiska uległy zmianie" – uważa kard. Ouellet. Niemieccy biskupi na wiosennym zgromadzeniu plenarnym, pod wpływem wyraźnych nacisków Stolicy Apostolskiej nie głosowali nad statutami Komisji Synodalnej, która ma przygotować Radę Synodalną – której utworzenie Watykan zdecydowanie skrytykował

„Potrzeba łaski powszechnej komunii, aby pomóc temu dialogowi osiągnąć porozumienie, które będzie akceptowalne dla obu stron” - powiedział z przekonaniem kardynał. „Partnerzy dialogu zmienili się do pewnego stopnia po stronie rzymskiej i byłoby pożądane, aby to samo stało się po stronie episkopatu niemieckiego” - wskazał.

Jego zdaniem w Niemczech można zaobserwować duży dystans między teologią uniwersytecką a konkretnym życiem religijnym zwykłych wierzących. Odnosząc się do kwestii nadużyć duchownych, które są formalną przyczyną postulowanych przez niemiecki Kościół reform, kard. Ouellet stwierdził: „Nadużycia należy traktować poważnie z naukowego i socjologicznego punktu widzenia. Ale planowane rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie zachowaniom dewiacyjnym, a czasem przestępczym, są od tego dalekie”. Były prefekt Dykasterii do spraw Biskupów jest przekonany, że nadużycia „wynikają przede wszystkim z ludzkiej słabości grzesznych duchownych, a nie ze struktur kościelnych jako takich”. Oznacza to, że „istnieje duża różnica między synodalnością promowaną przez papieża Franciszka a metodologią, propozycjami i zorientowaną na reformy mentalnością niemieckiej drogi synodalnej” – powiedział w wywiadzie dla Communio.de kardynał Marc Ouellet.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama