Kościół wielokrotnie wypowiadał się na temat przynależności do masonerii: bycie masonem oraz bycie katolikiem wykluczają się wzajemnie. Tymczasem podający się za katolika Joe Biden 19 stycznia tego roku oficjalnie został przyjęty do grona masonerii. Wnioski wydają się oczywiste.
Papieże od początków masonerii – od 1717 r. zwracali uwagę na jej zasadniczą sprzeczność z nauczaniem Kościoła katolickiego. Znalazło to wyraz w pierwszym Kodeksie Prawa Kanonicznego, opublikowanym w 1917 r. Przynależność do masonerii potępiona jest wprost w kanonie 2335 pod karą ekskomuniki zastrzeżonej dla Stolicy Apostolskiej. W późniejszych latach do Świętego Oficjum (poźniej – Kongregacja Nauki Wiary) wielokrotnie kierowano pytania co do praktycznej realizacji tego przepisu i za każdym razem odpowiedź była jednoznaczna: przynależność do masonerii i przynależność do Kościoła katolickiego wykluczają się wzajemnie.
Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. nie wymienia wprawdzie masonerii z imienia, ale w dalszym ciągu zakazuje przynależności do organizacji i stowarzyszeń działających przeciw Kościołowi. W latach bezpośrednio poprzedzających promulgację KPK prowadzone były rozmowy między Konferencją Episkopatu Niemiec oraz masonerią (1974-1980), których wynikiem było potwierdzenie wcześniejszego stanowiska Kościoła. W 1981 r. ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Franjo Seper w deklaracji z 17 lutego wyjaśniał, że kanon 2335 KPK z 1917 r. pozostaje w mocy. Nie ma późniejszych wypowiedzi Kongregacji, które zmieniałyby to stanowisko. Późniejsza dyskusja kanonistów dotyczyła celowości zamieszczania w KPK ekskomuniki, a nie zmiany stanowiska Kościoła wobec masonerii.
Tymczasem ustępujący prezydent USA Joe Biden 19 stycznia został wprowadzony do Wielkiej Loży Najbardziej Czcigodnego Księcia Hall w Południowej Karolinie – dzień przed opuszczeniem urzędu. Podczas prywatnej ceremonii wielki mistrz loży, Victor C. Major, przyznał Bidenowi „członkostwo w stopniu Mistrza masońskiego z pełnymi honorami”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym przez organizację, które krąży od wczoraj w Internecie.
Fake news? Wytwór sztucznej inteligencji? Nie. Można osobiście sprawdzić na stronie masońskiej loży oświadczenie jej Mistrza, a także zobaczyć zdjęcia z ceremonii:
Z wielką przyjemnością, ja, Victor C. 27. Najczcigodniejszy Wielki Mistrz, witam naszego najnowszego członka w Rodzinie Prince Hall. W niedzielę, 19 stycznia 2025 r., podczas prywatnego wydarzenia, członkostwo Master Mason z pełnymi honorami zostało przyznane Prezydentowi Josephowi R. Bidenowi, Jr. w uznaniu jego wybitnej służby dla Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Jest to członkostwo honorowe, nie wymagające przechodzenia przez kolejne stopnie wtajemniczenia – niemniej jest to członkostwo rzeczywiste. W uzasadnieniu czytamy:
Prezydent Joseph R. Biden, Jr. wykazał się wyjątkowym oddaniem i służbą dla Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Jego służba odzwierciedla podstawowe wartości Najczcigodniejszej Wielkiej Loży Wolnych i Uznanych Masonów stanu Karolina Południowa, w tym braterską miłość, pomoc i prawdę. Wkład Prezydenta Josepha R. Bidena, Jr. przyniósł znaczące korzyści obywatelom Stanów Zjednoczonych Ameryki;
Oznajmiam, że ja, 27-my Najczcigodniejszy Wielki Mistrz, Victor C. Major, w imieniu członków Najczcigodniejszej Wielkiej Loży Wolnych i Uznanych Masonów Prince Hall Stanu Karolina Południowa, niniejszym nadaję członkostwo Prezydentowi Josephowi R. Bidenowi, Jr. w uznaniu jego wybitnych zasług dla Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Uznanie, jakie dla zasług prezydenta Bidena wyraża oficjalnie masoneria, przyjmując go do swojego grona, mówi więcej niż jakiekolwiek deklaracje samego byłego prezydenta. Pokazuje jego prawdziwą przynależność ideową. Trudno dalej oszukiwać się: nikt nie zmuszał go do przyjęcia tytułu członka masonerii. Skoro przyjął go dobrowolnie, tym samym po raz kolejny udowodnił, że jego związek z Kościołem katolickim to tylko puste słowa. Wcześniej: konsekwentne promowanie aborcji, gender i LGBT. Teraz: przynależność do loży masońskiej. Czy trzeba więcej dowodów?
Źródła: www.conferenceofgrandmasterspha.org, Zbigniew Suchecki, Wolnomularstwo w dokumentach Stolicy Apostolskiej i Kodeksie Prawa Kanonicznego (...), Prawo Kanoniczne 41/3-4,133-186.