Program jest niezwykle prosty, ale wymagający i jak się okazuje niezwykle owocny. Decyzja o udziale w 6-dniowych rekolekcjach w upale, zamiast wakacji nad ciepłym Adriatykiem nie należy do najłatwiejszych.
Mladifest, podobnie jak w latach ubiegłych, zakończył się Mszą Świętą na górze Križevac dziś o godzinie 5 rano. Modląc się o pokój, niemal 500 kapłanów koncelebrowało Mszę Świętą podczas czwartego dnia Festiwalu w Medjugorie. Liczba kapłanów modlących się w poprzednie dni jest również imponująca, bo za każdym razem przekraczała 700.
Tegoroczny 35. Festiwal trwał od 1 do 6 sierpnia. Do Medjugorie, niegdyś maleńkiej wsi w Bośni i Hercegowinie przyjeżdża już drugie pokolenie młodych. W tym roku przybyli katolicy aż z 80 krajów, w tym z Polski.
Tematem spotkania były słowa Jezusa: „Maryja obrała najlepszą cząstkę”, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza. Papież Franciszek w specjalnym liście skomentował ten fragment ewangelii, mówiąc po powołaniu do słuchania, które najpełniej wypełniła Maryja.
I na tym polega tajemnica tego spotkania. W czasie, gdy umiejętność słuchania przestaje mieć wartość, właśnie w Medjugorie młodzi odkrywają, jak wielkie znaczenie ma ono w procesie rodzenia się wiary. Słowo na Eucharystii, słowo na katechezach i świadectwa, które pozostawiają pielgrzymów w długich chwilach ciszy.
Każdy dzień festiwalu młodych rozpoczyna się już o szóstej rano modlitwą różańcową na wzgórzu objawień Podbrdo w pobliżu figury Matki Bożej. Przed południem pielgrzymi biorą udział w modlitwie, katechezie i świadectwach. Wystarczy parasol, małe radio i Biblia. Następnie przenoszą się na plac za kościołem Św. Jakuba, gdzie prowadzona jest modlitwa Anioł Pański. O godzinie 16.00 rozpoczynają się świadectwa, różaniec. A wieczorem odprawiona zostaje Msza Święta.
Mladifest jest również wyzwaniem organizacyjnym, bo dla tysięcy pielgrzymów trzeba zapewnić m.in. tłumaczenie symultaniczne na język chorwacki, angielski, włoski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, polski, słowacki, słoweński, węgierski, rumuński, rosyjski, czeski, koreański, arabski, chiński mandaryński i chiński kantoński. Ponadto ruchem ulicznym w ciągu tych kilku dni muszą kierować policjanci, aby zachować względny porządek na wąskich uliczkach, zapełnionych roztańczoną młodzieżą.
Samoistnie pojawia się pytanie, czy na Mszę Świętą nie można było pójść do swojej parafii, a świadectwa odsłuchać z internetu? Pewnie można i wielu tak robi, ale potrzeba spotkania okazuje się silniejsza. Doświadczenie buduje pamięć, do których będzie można wrócić w momencie kryzysu wiary.
W festiwalu oprócz młodych wzięło udział wielu doskonałych teologów, osób znanych i ważnych dla młodzieży, którzy mogą stać się dla nich przewodnikami w poszukiwaniu wiary. W 2022 r, tuż po zakończeniu pandemii wziął w nim udział Kardynał Sarah. Po raz pierwszy tak wysoki przedstawiciel kościelny użył wtedy sformułowania ”Matka Boża z Medjugorie”, co tłumaczono jako potwierdzenie pozytywnego stosunku Stolicy Apostolskiej do objawień maryjnych, do których doszło od 24 czerwca do 3 lipca 1981 r.