Największe banki wychodzą z sojuszu klimatycznego. Wcześniej zrobiła to Rezerwa Federalna

Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Wells Fargo, Goldman Sachs i JP Morgan wychodzą z Net Zero Banking Alliance (NZBA). To sojusz stworzony pod egidą ONZ. Miał dopilnować, by banki wspierały tzw. niskoemisyjną gospodarkę. Tuż przed bankami wyszła z niego amerykańska FED. NZBA w zasadzie przestaje istnieć.

Najważniejsze amerykańskie i kanadyjskie banki wycofują się z globalnej koalicji klimatycznej sektora bankowego. Europejskie banki także grożą wyjściem, jeśli grupa nie złagodzi swoich zasad. W rzeczywistości chodzi raczej o oczekiwania wobec nowej administracji Stanów Zjednoczonych. Decyzję ogłoszono w czasie, kiedy w szwajcarskim Davos zebrali się przedstawiciele świata biznesu i polityki.  

Paliwo dla ekologów

NZBA powstała w 2021 r. pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest doprowadzenie do zerowej emisji CO2 przez gospodarki do 2050 r. Zrzeszone w NZBA instytucje finansowe mają wspierać przedsięwzięcia określane jako „zielone” i ograniczać finansowanie działań utrudniających osiągnięcie zerowej emisji. W praktyce chodzi m.in. o porzucenie paliw kopalnych i zastąpienie ich energetyką wiatrową i słoneczną oraz – w przypadku transportu – stosowaniem napędu elektrycznego. Grupa realizuje cele porozumienia paryskiego nakładającego ograniczenia na przemysł w celu zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla.

Drill, baby, drill

Na kilka dni przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA, z NZBA wycofała się amerykańska Rezerwa Federalna. Oficjalnie powodem jest to, że NZBA zwiększyła swoje kompetencje, przekraczając zakres działań FED. Zaraz potem z grupy wyszły wielkie banki. Ich przedstawiciele twierdzą, że cały czas popierają cele klimatyczne. „New York Times” twierdzi jednak, że banki obawiają się działań amerykańskiego urzędu antymonopolowego, z którymi cele NZBA mogą być sprzeczne. W dodatku Donald Trump wyraźnie stawia na korzystanie z paliw kopalnych. Brytyjski „Guardian” podaje, że finansjera spodziewa się problemów, gdyby nadal zwalczała wydobycie ropy, gazu i węgla.  

Źródło: firstpost.com, unepfi.org

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama