Niemcy: świeccy przestrzegają biskupów Drogi synodalnej przed „oddalaniem się od ludu Bożego”

W najbliższy poniedziałek odbędzie się ważne spotkanie niemieckich biskupów związane z Drogą Synodalną. Neuer Anfang, grupa świeckich ostrzega hierarchów przed „coraz większym oddalaniem się od ludu Bożego” związanym z ustanowieniem Rady Synodalnej.

Oczekuje się, że niemieccy biskupi przedyskutują – i prawdopodobnie przegłosują – statut Komisji Synodalnej podczas wiosennego zgromadzenia plenarnego, które odbędzie się w dniach 19-22 lutego w Augsburgu.

Inicjatywa „Neuer Anfang” („Nowy Początek”), grupa krytyczna wobec Drogi Synodalnej, poprosiła w czwartek biskupów o ponowne rozważenie wielu kwestii – i przypomniała im, że papież Franciszek i Watykan wielokrotnie interweniowali przeciwko procesowi i planom powołania stałego organu nadzorującego Kościół w Niemczech.

W swoim liście otwartym opublikowanym 15 lutego niemieccy katolicy wezwali również biskupów do uznania faktu, że fundamenty, na których opierają się kontrowersyjne żądania Drogi Synodalnej, są „oparte na piasku”. Dotyczy to w szczególności twierdzenia, jakoby istniał „specyficzny dla katolików wymiar nadużyć seksualnych”, obalone przez protestanckie badanie nadużyć, które wykazało podobne problemy jak w Kościele katolickim.

Biorąc pod uwagę ten brak podstaw prawnych i wątpliwe przesłanki, Neuer Anfang argumentuje, że biskupi powinni raczej zająć się prawdziwymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem w Niemczech.

„Czy nadal zdajecie sobie sprawę, że jako odważni pasterze i odważni przywódcy jesteście pilnie potrzebni gdzie indziej?” – pytają sygnatariusze: wydawca i autor Bernhard Meuser, była uczestniczka Synodalnej Drogi Dorothea Schmidt i teolog Martin Brüske. „Kraj stoi w obliczu katastrofy demograficznej, gospodarczej i społecznej”. Tymczasem Kościół katolicki w Niemczech „stracił swoją duchową substancję, intelektualne znaczenie i proroczy blask”.

List ostrzega biskupów przed marnowaniem energii „w niepotrzebnych przepychankach” ze współorganizatorami Drogi Synodalnej, Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich, ZdK, od momentu rozpoczęcia procesu synodalnego w 2019 roku.

Wcześniej wyraźna krytyka prac komisji przygotowawczej popłynęła z Watykanu. Papież Franciszek w prywatnym liście opisał tę komisję jako jeden z „licznych kroków podejmowanych przez znaczące segmenty” Kościoła w Niemczech, które „grożą coraz większym oddaleniem się od wspólnej drogi Kościoła powszechnego”.

W styczniu 2023 r. Watykan zapewnił, że „ani Droga Synodalna, ani żaden organ przez nią ustanowiony, ani żadna konferencja biskupów nie ma kompetencji do ustanowienia «rady synodalnej» na poziomie krajowym, diecezjalnym lub parafialnym”.

 

Opr. na podst. CNA

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama