Coraz gorsza sytuacja chrześcijan w Indiach. Nowy raport Open Doors

Aż 365 mln chrześcijan doświadcza przemocy. W Indiach w ciągu roku doszło do 160 zabójstw wyznawców Chrystusa.

Organizacja Open Doors opublikowała raport o prześladowaniach chrześcijan w 2023 r. Jak wynika z dokumentu, najgorsza sytuacja panuje w Korei Północnej, Somalii i Libii. W pierwszej dwudziestce niebezpiecznych krajów znalazły się także Nigeria, Pakistan, Indie, Birma oraz Syria. 

Od października 2022 r. do końca września 2023 r. zamordowano prawie 5 tys. wyznawców Chrystusa, zniszczono blisko 15 tys. kościołów i innych budynków należących do chrześcijan, aresztowano bez procesu ponad 4 tys. osób. Autorzy indeksu zaznaczają, że są to liczby niedoszacowane, bo z wielu krajów nie można uzyskać danych.  

Sytuacja zauważalnie pogarsza się w Nikaragui, gdzie marksistowski reżim prowadzi otwartą wojnę z Kościołem. Coraz gorzej jest też w Indiach. W zeszłorocznym sprawozdaniu mowa była o 17 mordach na chrześcijanach, w najnowszym – już o 160 zabójstwach. W ostatnim okresie doszło też do 2,2 tys. Napadów na kościoły i chrześcijańskie instytucje, podczas gdy rok wcześniej takich zdarzeń było 67. Aż 62 tys. hinduskich chrześcijan musiało porzucić domy. To efekt fali nacjonalizmu łączącego bycie Hindusem z wyznawaniem hinduizmu. Taką ideologię wspiera rząd Narendry Modiego z hindusko-nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata (BJP). 

Do wielu ataków doszło w stanie Manipur, gdzie prześladowanie chrześcijan jest efektem konfliktu plemiennego. Chrześcijańska społeczność Kuki-Zo jest dyskryminowana przez lud Meitei. Jednocześnie sami Meitei, którzy są zwykle hinduistami zwalczają swoich wspólplemieńców, którzy przyjęlikatolicyzm. Gdy wiosną w Manipurze doszło do eksplozji przemocy, tłum Meitei podpalił blisko 250 katolickich kościołów należących do samych Meitei. 

Lokalny rząd chce odebrać Kuki-Zo status prawny. Grupy plemienne oskarżyły premiera Modiego o ignorowanie przemocy w Manipurze.   

Prześladowanie chrześcijan wzrasta i dotyczy coraz większej liczby krajów. Aż 365 mln wyznawców Chrystusa w 78 państwach doświadcza poważnej dyskryminacji.  

Źródła: thetablet.co.uk, vaticannews.va, indianexpress.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama