Papież Franciszek: kara śmierci powinna być zniesiona na całym świecie

Ojciec święty wezwał do zaprzestania wykonywania kary głównej we wszystkich państwach świata. Nazwał ją zamachem na nienaruszalność i godność osoby ludzkiej. We wpisie na koncie w serwisie społecznościowym X w dziewięciu językach Franciszek przekonuje, że jest kara śmierci jest niedopuszczalna i argumentuje, że „aż do ostatniej chwili życia człowiek może się nawrócić i zmienić”.

Od początku swego pontyfikatu papież krytykuje stosowanie kary śmierci. W 2023 r. roku liczba wykonanych wyroków była najwyższa od niemal 10 lat. Jednocześnie liczba państw, w których się to stało, była najniższa w historii i wynosiła 16. Prawdopodobnie najwięcej egzekucji było w Chinach, ale ten kraj nie podaje rzetelnych informacji na ten temat. Organizacje międzynarodowe szacują, że chiński reżim zabija rocznie kilka tys. skazańców. Spośród krajów udzielających informacji, najwięcej wyroków śmierci wykonano w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Pakistanie.

W 2018 roku Franciszek zmienił tekst Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczący kary śmierci. Stwierdza on obecnie, iż „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.

Wcześniej kara śmierci była tam ukazana jako kara proporcjonalna do wagi przestępstwa, ale usprawiedliwiona jedynie wtedy „jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem”, choć w istocie przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy „są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale”.

Źródło: KAI
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama