„Stoimy w obliczu wyzwań, które rodzą pytania o globalną sprawiedliwość w zakresie opieki zdrowotnej” – napisał Papież do zgromadzonych w Rzymie uczestników konferencji „Deklaracja helsińska: badania medyczne i testy w środowiskach ubogich w zasoby naturalne”.
Odbywające się wczoraj i dziś spotkanie zorganizowały Papieska Akademia Życia, Światowe Towarzystwo Medyczne oraz Amerykańskie Towarzystwo Medyczne.
Przesłanie Ojca Świętego zwraca uwagę, że już podpisana w 1964 r. pierwsza wersja Deklaracji helsińskiej dokonała przełomu w kierunku zakończenia badań nad pacjentami na rzecz prowadzenia ich razem z pacjentami. O podobne etyczne osiągnięcia należy jednak stale dbać, aby ich nie zatracić.
Franciszek zauważył, że „na poziomie międzynarodowym jesteśmy świadkami wielu niesprawiedliwości, które stawiają biedne kraje w niekorzystnej sytuacji pod względem dostępu do istniejących zasobów i ich wykorzystania, pozostawiając je na łasce bogatszych krajów i firm”. Wezwał więc, by również w kwestiach opieki medycznej oraz badań klinicznych zapobiegać nierównościom.
„Cieszę się zatem, że rozważacie te pytania, starając się nie tylko wdrażać je na poziomie teoretycznym, ale także znaleźć konkretne rozwiązania” – wskazał Papież uczestnikom konferencji. Podkreślił, że trzeba „zrównoważyć możliwości badawcze i dobro pacjentów, tak aby wydatki poniesione na badania i dostęp do wynikających z nich korzyści były sprawiedliwie rozdzielone”.