Popierają prawicę, więc stracą koncesję. Francuski regulator usuwa publicystyczny kanał telewizyjny

Stacja C8 nie będzie nadawać na multipleksie. Telewizja ta należy do miliardera skonfliktowanego z prezydentem Emmanuelem Macronem. Decyzję w sprawie koncesji podjął Arcom, francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szefa Arcom wybiera prezydent Francji.

Arcom nie podał jednoznacznego powodu odebrania koncesji stacji C8. Kanał był jednak od dłuższego czasu atakowany przez lewicę za rzekomy rasizm czy homofobię.

C8 to stacja z grupy Canal+. Jej współwłaścicielem jest miliarder Vincent Bolloré. W latach 2012-2016 kanał działał pod nazwą D8. W ciągu ostatnich 8 lat zgromadził około 7,6 mln euro kary za treści pojawiające się w programach. Większość kar nałożono niedawno. W 2023 r. Arcom nakazał telewizji zapłacenie 3,5 mln euro za talk show prowadzony przez Cyrila Hanouna. Hanoun w wulgarny sposób przeszkadzał zaproszonemu do studia deputowanemu Louisowi Boyardowi.

Krytyka pod adresem C8 często spowodowana jest właśnie działalnością Hanouna. Dziennikarz ten w przeszłości popierał prezydenta Macrona i nie ukrywał, że zna się z nim osobiście. Problemy zaczęły się, kiedy zmienił sympatie polityczne. Zaczął być oskarżany o rasizm i homofobię. Gdy na antenie domagał się wymierzenia kary dożywocia młodej Algierce podejrzanej o zabicie 12-latki, uznano to za próbę nielegalnego wpłynięcia na sąd.

Hanoun był też potępiany za to, że krytykował publiczną France Télévisions. W 2023 r. powiedział, że France Télévisions, Radio France, Arte, INA, France Médias Monde i TV5 Monde otrzymają w ciągu roku 3,8 mld euro, podczas gdy np. niemieccy nadawcy publiczni nie mogą liczyć nawet na połowę takich środków. Sugerował, że media publiczne trzeba sprywatyzować. To postulat z programu wyborczego Marine Le Pen, dlatego dziennikarz został uznany za skrajnego prawicowca. Po tej wypowiedzi najcięższe działa przeciwko C8 wytoczyła minister kultury Rima Abdul Malak (politycznie związana z Macronem), która zagroziła stacji odebraniem koncesji.

„Blisko pięć minut wystąpienia poświęciła krytyce naszej Grupy i inwektywom pod adresem naszych kanałów C8 i CNews – skomentowała jej wystąpienie Grupa Canal+. – Pani minister powinna być gwarantem wolności słowa, a nie podważać wiarygodność i uczciwość naszych kanałów, a także krytykować naszych dziennikarzy, budząc w nich obawy o miejsca pracy w przyszłości”.

W lipcu 2024 r. Arcom podjął decyzję o odebraniu C8 koncesji na nadawanie naziemne. We Francji z tego sposobu odbioru telewizji korzysta 20 proc. widzów. Stacja będzie mogła rozpowszechniać sygnał przez satelitę, sieci kablowe i internet. Obecne licencje wygasają 28 lutego 2025 r.

Arcom jest ciałem powoływanym przez polityków. Trzech członków mianuje przewodniczący Senatu (a nie np. większość tej izby), trzech kolejnych przewodniczący Zgromadzenia Narodowego (izba niższa parlamentu), po jednym Rada Stanu, Sąd Kasacyjny i prezydent. Człowiek powołany przez prezydenta jest przewodniczącym Arcom.

Miejsce C8 oraz innego usuniętego z multipleksu kanału, nierentownego NRJ12 zajmą dwie inne stacje: Ouest-France TV i RéelsTV.

Pierwszy z tych kanałów wywodzi się z mediów regionalnych, głównie z Bretanii, Normandii i Kraju Loary. Należy do grupy medialnej będącej własnością powstałego w 1901 r. Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Zasad Demokracji Humanistycznej.

Réels TV to kanał lifestyle’owy należący do czeskiego miliardera Daniela Kretinsky’ego.  

Koncesję uratował kanał CNews, podobnie jak C8 należący do Grupy Canal+. On też był oskarżany o wspieranie skrajnych poglądów (czyli prawicy), ale pod wpływem nacisków zmienił nieco nadawane treści.

Źródła: wirtualnemedia.pl, satkurier.pl, youtube.com, radio.opole.pl, mediapart.fr

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama