Przesłanie na Światowy Dzień Turystyki: turystyka sprzyja odbudowie relacji, za którymi wszyscy odczuwamy głęboką tęsknotę

Turystyka może również prowadzić do konkretnego zaangażowania na rzecz pokoju – pisze abp Rino Fisichella w przesłaniu na 45. Światowy Dzień Turystyki. Wydarzenie będzie obchodzone 27 września pod hasłem: „Turystyka i pokój”. Jak zaznacza pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, w kontekście obecnych wyzwań nie można było dokonać lepszego wyboru tematyki.

Hierarcha przypomina, że jednym z oczywistych skutków wojny jest zamarcie ruchu turystycznego. Niesie ono konkretne smutne skutki dla osób z znajdujących się na terenie konfliktu lub w jego pobliżu, „ponieważ oznacza utratę jednej z form utrzymania niezbędnych do godnego życia”. „Tam, gdzie mamy do czynienia z przemocą wojenną, dotyka ona wszystkich, bez wyjątków” – zaznacza abp Fisichella.

I tak jak konflikt sprzyja powstawaniu murów, tak w centrum podróżowania leży doświadczenie spotkania. „Turystyka może zdecydowanie sprzyjać odbudowie relacji międzyludzkich, za którymi wszyscy odczuwamy głęboką tęsknotę” – podkreśla pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Wskazuje, że to właśnie spotkanie, w którym poznajemy drugiego, jest źródłem szacunku i uznania godności innych i jako takie jest niezbędnym warunkiem trwałego pokoju.

W szerokiej perspektywie nie może nigdy zabraknąć apeli oraz modlitwy o pokój na świecie, ale jednoczenie pojednanie powinno też charakteryzować w ogóle relacje międzyludzkie. „Pokój zaczyna się, gdy w sercu każdego człowieka głęboko zakorzenia się miłość, która przynosi szacunek dla innych i poczucie braterstwa jednoczące wszystkich – pisze abp Fisichella. – Bycie twórcami pokoju jest nie tylko możliwe, ale jest wymagane od tych, którzy wyruszają w podróż”.

 

Źródło: vaticannews.va/pl/

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama