Rasizm? Zabijanie na ekranie? „Mary Poppins” nie dla każdego dziecka

Brytyjski urząd usunął słynny film wytwórni Disneya z kategorii „bez ograniczeń wiekowych”. Teraz dzieci przed 12. rokiem życia będą mogły obejrzeć bajkę tylko za zgodą rodziców.

Musical będący ekranizacją książek Pameli Lyndon Travers powstał w 1964 r. To mocno osadzona w brytyjskiej kulturze historia o niani, która wychowuje niesforne dzieci. Niania, tytułowa Mary Poppins zna magiczne sztuczki. Zabiera dzieci na przyjęcie herbaciane na suficie i w podróż dookoła świata.

Kolejne części przygód panny Poppins ukazywały się od 1934 r. do 1984 r. i od lat 60. lewica oskarżała je o promowanie negatywnych stereotypów. Autorka w 1967 r. zmieniła rozdział, w którym podczas podróży po świecie dzieci spotykają przedstawicieli różnych narodowości, gdyż miał on zawierać rasistowskie teksty. W 1980 r. publiczna biblioteka z San Francisco zakazała wypożyczania książek o Mary Poppins. W 1981 r. książkę zmieniono jeszcze raz – tym razem zamiast ludzi, w różnych częściach świata bohaterowie spotykają zwierzęta.

W przypadku filmu o zmianie kategorii wiekowej zadecydowała scena, w której emerytowany admirał Bloom strzela do kominiarzy, biorąc ich za Afrykańczyków, z którymi kiedyś walczył. Głównym punktem oskarżenia jest to, że Bloom na widok ubrudzonych sadzą twarzy krzyczy: „Hotentoci!”, a to słowo uznano ostatnio w Wielkiej Brytanii za obraźliwe.

Źródło: famigliacristiana.it

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama