„Rycerz” dotrze do milionów widzów. Światowa premiera filmu już 14 sierpnia

„Film został bardzo dobrze odebrany w Polsce. Myślę, że spodoba się także zagranicznej publiczności. Jego wartością jest kontekst historyczny życia św. Maksymiliana” – powiedział Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska. „Jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób”

14 sierpnia Kościół obchodzi wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, tego też dnia, film którego producentem jest Fundacja Opoka trafi do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Film został przygotowany w kilku wersjach językowych i będzie wyemitowany za pośrednictwem amerykańskiej sieci telewizyjnej EWTN (Eternal Word Television Network). Dokument adresowany jest do światowej opinii publicznej i ma pokazywać życie św. Maksymiliana na tle dziejów Polski.

Głos w filmie zabierają znawcy życia o. Maksymiliana: o. Zdzisław Kijas, postulator generalny, prof. Jan Żaryn, historyk z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, George Weigel, teolog, biograf św. Jana Pawła II czy kard. Gerhard Ludwig Müller.

„Występujący w filmie komentatorzy tacy jak George Weigel czy kard. Gerhard Ludwig Müller to postacie znane zachodnim i amerykańskim widzom” – powiedział ks. Piotr Wiśniowski dyrektor EWTN Polska

W międzynarodowej przestrzeni publicznej św. Maksymilian jest kojarzony przede wszystkim z męczeństwem, a jak mówi sam reżyser „jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób”.

„Zależało mi, by ludzie w przede wszystkim zobaczyli w nim człowieka z krwi i kości, a nie ikonę męczennika. Św. Maksymilian był także wizjonerem, który umiejętnie łączył konserwatywną wiarę z nowoczesnością; człowiekiem obdarzonym niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do siebie; człowiekiem ogromnie ciekawym świata; niesamowicie upartym w realizacji swojego celu. Jest ucieleśnieniem zdania, że prawdziwa wiara potrafi przenosić góry. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – dodaje.

W zamyśle twórców dokument ma konfrontować widza z heroiczną postawą i wiarą męczennika.

„W czasach św. Maksymiliana wartością była wspólnota – rodzina, Kościół, naród, nie indywidualizm. Za te wartości św. Maksymilian oddał życie. To jest postawa, której nam dziś w społeczeństwie brakuje” – zauważa reżyser Michał Szymanowicz.

„Rycerz” – zwiastun
Portal Opoka

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama