Siostry z Warmii i Mazur wśród przyszłych błogosławionych. Zginęły z rąk komunistów

Ojciec Święty zatwierdził dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Dotyczą one między innymi piętnastu zakonnic. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Olsztyna w 1945 r. siostry były dręczone przez sowieckich żołnierzy. Niekóre zabito od razu, inne zmarły z powodu chorób, ran i wycieńczenia.

Siostra Christophora Klomfass wraz z 14 towarzyszkami ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy zginęła w 1945 r. z rąk funkcjonariuszy sowieckiego reżimu komunistycznego.

Zakonnice przebywały na terytorium Warmii i Mazur podczas inwazji Armii Czerwonej: wszystkie zginęły między styczniem a listopadem 1945 roku. Zabite z nienawiści do swojej wiary przez sowieckich żołnierzy, zgwałcone, torturowane lub zmarłe z powodu trudów, złego traktowania i chorób na wygnaniu w Rosji. Siostra Maira Rolanda (Maria) Abraham w chwili wkroczenia Sowietów przebywała w sanatorium. Żołnierze znęcali się nad nią i gwałcili. Zmarła po dwóch tygodniach w wieku 31 lat. S. Maria Tiburtia (Cäcilia) Mischke została wywieziona do łagru w Osanowie w Rosji, gdzie zmarła. S. Maria Liberia (Maria) Domnick została zastrzelona na ulicy Olsztyna, kiedy starała się zdobyć żywność dla pacjentów szpitala.

Na ołtarze wyniesiony będzie także ks. Max Josef Metzger. Duchowny był zaangażowany w ruchy pacyfistyczne i ekumeniczne. Wraz z nadejściem nazizmu nie bał się wypowiadać przeciwko Hitlerowi. Po raz pierwszy został aresztowany w 1939 r., a po raz drugi w 1943 r. Skazany na śmierć, został zgilotynowany 17 kwietnia 1944 r. w więzieniu Brandenburg-Görden. 

Papież uznał ponadto cuda przypisywane wstawiennictwu Czcigodnych Sług Bożych Stefana Douayhy, ks. Giuseppe Torresa Padilli i ks. Camillo Costy de Beauregard. Stefan Douayhy był maronickim patriarchą Antiochii. Był znany ze swojej niestrudzonej pracy na rzecz ubogich i zaangażowania w promowanie dialogu ekumenicznego między Wschodem a Zachodem. Żył w Libanie w latach 1630-1704 r.

Ks. Giuseppe Torres Padilla należał do współzałożycieli Zgromadzenia Sióstr Towarzystwa Świętego Krzyża. Hiszpański kapłan żył w latach 1811-1878.
Z kolei ks. de Beauregard pochodził z Francji. Założył sierociniec Le Bocage w Chambéry. Urodził w 1841 r., zmarł w 1910 r.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama