Zmiana płci nie ratuje przed samobójstwem. Fińskie badanie obala argument środowisk trans

Podawanie nastolatkom hormonów i przeprowadzanie operacji nie rozwiązuje ich problemów psychicznych. Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną młodych Finów.

Badanie zostało opisane w magazynie naukowym „BMJ Mental Health”. Autorzy przeanalizowali dokumentację medyczną Finów poniżej 23. roku życia, które w latach 1996–2019 szukały pomocy psychiatrycznej z powodu problemów z tożsamością płciową. Odkryli, że wśród nich samobójstwa zdarzały się rzadko, niezależnie od tego, czy otrzymywali leki mające zmienić cechy płciowe, albo czy przechodzili operację.
Wśród nastolatków mających problem z płcią wskaźnik samobójstw był wyższy niż w populacji ogólnej, ale też więcej było wśród nich osób z innymi problemami psychicznymi.

„W tej populacji choroby psychiczne są częste – stwierdza badanie. – Dlatego ryzyko samobójstwa związane z tożsamością transpłciową i/lub [dysforią płciową] per se mogło zostać przeszacowane”.
Naukowcy zauważyli jednak ograniczenia w badaniach. W przypadku młodych osób siłą rzeczy niemożliwa była wieloletnia obserwacja, a w dodatku wzrost liczby nastolatków żądających zmiany płci miał miejsce głównie w ostatniej dekadzie.

Nie mniej jednak wyniki badania wyraźnie przeczą stanowisku aktywistów, którzy tranzycję nazywają „zabiegiem ratującym życie”.

„[Badania] nie potwierdzają twierdzenia, że [zmiana płci] jest konieczna, aby zapobiec samobójstwom – napisali naukowcy. – Nie wykazano również, że [zmiana płci] zmniejsza nawet myśli samobójcze, przy czym myśli samobójcze nie są równoznaczne z rzeczywistym ryzykiem samobójstwa”.
Doktor Michael Artigues, prezes American College of Pediatricians (ACPeds), powiedział portalowi CNA, że fińskie badanie potwierdza ustalenia z niedawnego przeglądu 60 badań opublikowanych przez ACPeds. Z raportu wynikało, że „wzrost liczby samobójstw w tej populacji [osób transpłciowych] nie wynikał z braku zabiegów, z chorób współistniejących, takich jak depresja”.
W niektórych krajach europejskich, takich jak Finlandia i Wielka Brytania, chirurgicznej zmianie płci mogą poddać się wyłącznie osoby dorosłe. W Szwecji i Holandii nieletni nie mogą być poddawani operacjom narządów płciowych, natomiast nastolatkom można poddać się operacjom klatki piersiowej po ukończeniu 16. roku życia. Mniej niż połowa stanów w USA zakazuje operacji osobom transpłciowym u nieletnich, ale liczba stanów zakazujących takich zabiegów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.
Żródło: catholicnewsagency.com

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama