Zielone światło dla włoskiej ustawy antymeczetowej. Projekt trafi teraz do senatu

Izba Deputowanych poparła projekt zakazujący tworzenia miejsc kultu w budynkach organizacji pozarządowych. W praktyce nowe prawo uderzyłoby przede wszystkim w muzułmanów.

Ustawę, którą nazwano antymeczetową forsuje Tommaso Foti, lider ugrupowania Fratelli d’Italia (FdI). Projekt jest nowelizacją kodeksu organizacji trzeciego sektora. Poparło go 135 deputowanych, przeciw było 112, a 5 się wstrzymało. Projektem zajmie się teraz wyższa izba parlamentu.

Co zakłada projekt? Zmiana przewiduje zakaz wykorzystywania pomieszczeń organizacji non-profit do odprawiania nabożeństw. Nowe prawo nie dotyczyłoby wspólnot religijnych, które mają umowę z państwem włoskim. Oprócz Kościoła Katolickiego są to prawie wszystkie wyznania chrześcijańskie, a także wspólnoty żydowskie, buddyjskie i hinduistyczne. Nie mają ich organizacje islamskie, choć muzułmanie są drugą co do wielkości społecznością religijną we Włoszech, liczącą 2,6 mln osób.
Tommaso Foti przyznaje, że w nowelizacja ustawy chodzi przede wszystkim do muzułmanów. Jak mówi, poprzednia wersja kodeksu miała ułatwić założenie oddziału amatorskim stowarzyszeniom sportowym lub kulturalnym. „Zamiast tego jednak szybko stał się furtką dla społeczności islamskich, które osiedliły się na terytorium Włoch i zakładały meczety oraz szkoły koraniczne” – czytamy w decyzji włoskiej Izby Deputowanych. 
Zdaniem autorów dokumentu, odbywało się to z lekceważeniem instytucji państwowych i z naruszeniem prawa. Policja nie miała możliwości interwencji. Doniesienia medialne często wspominały o meczetach w podwórkach i garażach, zwłaszcza w północnych Włoszech. Niektóre z nich nie spełniały obowiązujących przepisów dotyczących higieny i bezpieczeństwa. 
Inne doniesienia sugerowały, że w przydomowych meczetach spotykały się islamskie komórki terrorystyczne. Przed jednym z takich meczetów przy Via Edoardo Jenner w Mediolanie od 2018 r. wielokrotnie organizowała demonstracje prawicowa partia Lega (Liga).

Projekt Fotiego krytykuje opozycja: lewicowa Partia Demokratyczna, populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, Sojusz Zielonych i Lewicy, socjaldemokraci z Akcji i lewica z ugrupowania Włochy Żyją.

Zastępca szefa Partii Demokratycznej Ouidad Bakkali komentował: „Jakie wy macie pojęcie o społeczeństwie? Będziemy nadal pracować, aby drzwi do państwa świeckiego pozostały otwarte”. Zdaniem lidera Zielonych Angelo Bonellego ustawa stanowi „deklarację prawdziwej wrogości wobec włoskiej społeczności muzułmańskiej, składającej się z przeważającej większości obywateli Włoch”. „Jest to akt wrogi wobec Konstytucji, która wraz z art. 19 ustanawia wolność wyznania w miejscach publicznych i prywatnych” – przekonywał lider skrajnie lewicowego ugrupowania.

Źródła: KAI, tg24.sky.it

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama