„Przed kościołami parkują radiowozy pełne policji”. Ksiądz z Nikaragui opowiada o prześladowaniach

Nikaraguański ksiądz, przemawiając anonimowo na Międzynarodowym Szczycie Wolności Religijnej w Waszyngtonie, opisał, jak reżim prezydenta Daniela Ortegi „aresztował, obrażał, pobił i uwięził” go.

Jak podkreślił, zdecydował się opowiedzieć o sytuacji w Nikaragui, wiedząc, że życie jego rodziny i bliskich jest zagrożone, a przed domem jego rodziny „stoi patrol policji sandinistowskiej, który 24 godziny na dobę obserwuje każdy ruch”.

„Jeśli zgodziłem się przyjechać, narażając ich nawet na represje i zemstę ze strony dyktatury, to z dwóch powodów: ponieważ wierzę, że istnieje Bóg, który się o nas troszczy, oraz dlatego, że jeśli my, chrześcijanie, wierzący w demokrację, wolności, w sprawiedliwości społecznej, nic nie zrobimy, nikt inny tego nie zrobi” – powiedział.

Anonimowy ksiądz jest jednym z kilkudziesięciu duchownych, aresztowanych w związku z prześladowaniami katolickiego duchowieństwa, zakonnic, szkół i mediów przez Ortegę. W 2023 r. rząd przetrzymywał w areszcie co najmniej 46 duchownych katolickich, w tym dwóch biskupów i czterech seminarzystów. Wielu z nich zostało siłą wydalonych z kraju.

Dyktatura Ortegi wydaliła z kraju siostry zakonne, takie jak Misjonarki Miłości, a także siłą zamknęła katolickie szkoły i katolickie organizacje medialne. Od 2018 roku rząd zmusił do rozwiązania tysiące organizacji pozarządowych, w tym kilka organizacji katolickich. Kraj formalnie zerwał także stosunki ze Stolicą Apostolską.

„Prześladowania na tle religijnym osiągają taki punkt, że w każdą niedzielę przed kościołami katolickimi w kraju parkują radiowozy pełne policji” – powiedział ksiądz.

Jak mówił, „w Nikaragui powszechnie wiadomo”, że uczestnicy niedzielnych Mszy św. są fotografowani, homilie nagrywane, a w mediach społecznościowych trwa kampanię oszczerstw przeciwko Kościołowi i duchownym, że Caritas Nikaragua i konta bankowe naszych parafii zostały zamrożone przez rząd, przez co nie ma pieniędzy na prace społeczne, budowę, opłacenie personelu i inną działalność.

Ksiądz powiedział, że reżim Ortegi uczynił Kościół katolicki „kozłem ofiarnym winnym, wszystkich swoich błędów i powszechnego sprzeciwu Nikaraguańczyków” wobec jego polityki.

Jak dodał, mimo prześladowań „Kościół nadal skupia prawie 80 proc. Nikaraguańczyków, którzy w tych trudnościach widzą w nim pocieszenie i nadzieję w wyzwalającym słowie Chrystusa”.

Międzynarodowy Szczyt Wolności Religijnej to coroczne dwudniowe wydarzenie, które w tym roku rozpoczęło się 30 stycznia. Jest organizowane przez ponad 75 organizacji promujących wolność wyznania różnych religii, w tym między innymi chrześcijan, muzułmanów, Żydów i Jazydów. W wydarzeniu biorą udział uczestnicy z całego świata.

Spotkanie obejmowało m.in. dyskusje o sytuacji mniejszości religijnych – takich jak chrześcijanie, Żydzi i Jazydzi – zagrożonych prześladowaniami na całym Bliskim Wschodzie, o przemocy na tle religijnym i etnicznym w Nigerii, a także na temat przymusowego internowania ujgurskich muzułmanów w Chinach oraz amerykańskiej ustawy z 2021 r., która zabrania importu towarów wyprodukowanych w chińskich obozach pracy przymusowej.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

reklama

reklama

reklama