W Orędziu na Wielki Post Papież Franciszek podkreśla, że wezwanie do nadziei jest też swoistym wezwaniem do nawrócenia, abyśmy zaufali Bogu i Jego wielkiej obietnicy życia wiecznego. Powołuje się na słowa Benedykta XVI: „dusza ludzka potrzebuje pewności, dzięki której może powiedzieć: «Ani śmierć, ani życie (...) nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga”.
Ogłoszono papieskie orędzie na Wielki Post. Franciszek zachęca do „wspólnego podążania w nadziei”. Podkreśla, że to dzięki miłości Pana Boga jesteśmy zachowani w nadziei, która nie zawodzi. Ona jest pewną i niezachwianą „kotwicą duszy”. Na zakończenie cytuje znamienne słowa św. Teresy od Jezusa: „Ufaj więc, (duszo moja), ufaj, bo nie znasz dnia ani godziny. Czuwaj pilnie, wszystko szybko przemija, choć twoja tęsknota wątpliwym czyni to, co jest pewne, i czas krótki – długim”.
To Jezus jest gwarantem naszej nadziei
Franciszek przypomina, że to Jezus Chrystus, umarły i zmartwychwstały, jest centrum naszej wiary i gwarantem naszej nadziei na spełnienie wielkiej obietnicy Ojca, która już się urzeczywistniła w Nim, Jego umiłowanym Synu: obietnicy życia wiecznego. Podkreśla, że to właśnie nadzieja, zgodnie z hasłem, przeżywanego obecnie Roku Świętego, ma być perspektywą naszej wielkopostnej drogi.
Miłość Boga daje nam pewność
W kluczowym, dotyczącym nadziei fragmencie orędzia Papież odwołuje się do nauczania swego poprzednika, a konkretnie do encykliki o nadziei chrześcijańskiej Spe salvi.
„Istota ludzka potrzebuje miłości bezwarunkowej – napisał cytowany przez Franciszka Benedykt XVI. – Potrzebuje tej pewności, dzięki której może powiedzieć: «Ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co [jest] wysoko, ani co głęboko, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Jezusie Chrystusie, Panu naszym (Rz 8, 38-39)»”.
Zaufać Bogu
Franciszek podkreśla, że wezwanie do nadziei jest też swoistym wezwaniem do nawrócenia, abyśmy zaufali Bogu i Jego wielkiej obietnicy życia wiecznego.
W tym roku Papież apeluje o nawrócenie w dwóch innych dziedzinach. Pierwszym ma być nasz stosunek do migrantów, ponieważ tegoroczny Wielki Post przypomina nam, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami. „Dobrym ćwiczeniem wielkopostnym byłoby skonfrontowanie się z konkretną rzeczywistością jakiegoś migranta lub pielgrzyma i przyzwolenie, by nas to zaangażowało, aby odkryć, czego Bóg od nas oczekuje, abyśmy byli lepszymi wędrowcami do domu Ojca” – pisze Papież.
Nawrócenie do synodalności
Drugą sferą, która wymaga naszego nawrócenia, jest zdaniem Ojca Świętego synodalność.
„Chrześcijanie są wezwani do pokonywania drogi wspólnie, nigdy jako samotni podróżnicy – pisze Franciszek. – Duch Święty pobudza nas do wychodzenia poza samych siebie, aby iść ku Bogu oraz ku braciom i siostrom, a nigdy do zamykania się w sobie”.
Ojciec Święty podkreśla, że w tegorocznym Wielkim Poście Pan Bóg wyzywa nas do zweryfikowania, czy potrafimy współpracować z innymi, przezwyciężając pokusę autoreferencyjności i dbania wyłącznie o własne potrzeby.
Na zakończenie Papież zawierza rozpoczynający się za tydzień Wielki Post Maryi, Matce Nadziei. Niech Ona „wstawia się za nami i towarzyszy nam w wielkopostnej drodze” – pisze Ojciec Święty.
Źródło: vaticannews.va/pl