Duchowość dla zniechęconych i zapracowanych?

Gościem specjalnym cyklu "Duchowość dla Warszawy" 9 marca będzie ceniony kierownik duchowy i rekolekcjonista, o. Józef Augustyn SJ. Podpowie on zniechęconym i zapracowanym, jak dostrzec Boga i własne potrzeby duchowe.

Już po raz trzeci Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza mieszkańców stolicy na wykład z cyklu “Duchowość dla Warszawy”. Prelegenci zwrócą szczególną uwagę tym razem na ludzi zniechęconych i zapracowanych. Spotkanie odbędzie się 9 marca 2017 roku o godz. 19.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66.

Wykład pt. "Duchowość człowieka zniechęconego i zapracowanego" poprowadzi jezuita - o. dr hab. Józef Augustyn, który od lat zajmuje się formacją kapłańską i seminaryjną. Ceniony rekolekcjonista jest również autorem ponad 40 książek i 200 publikacji z zakresu duchowości i pedagogiki chrześcijańskiej. Habilitację uzyskał m.in. na podstawie pracy "Wychowanie do czystości i celibatu kapłańskiego". Przed laty współpracował z Ministerstwem Edukacji Narodowej podczas przygotowywania programu wychowania prorodzinnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Moderatorem spotkania i zaplanowanej dyskusji będzie s. dr Judyta Pudełko ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, biblistka i wykładowca PWTW.

"Zasadniczym celem całego cyklu "Duchowość dla Warszawy" jest dotykanie konkretnych problemów i wspólne szukanie odpowiedzi, jak zauważyć Boga w tych realiach"- tłumaczy s. Judyta Pudełko, która od początku uczestniczy w projekcie Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wyjaśnia również, że tym razem organizatorzy postarają się pomóc ludziom zapracowanym, którzy często przez brak czasu nie zauważają potrzeb duchowych i pogłębiają swoją frustrację.

Organizatorzy zachęcają do dzielenia się na forum spostrzeżeniami. Podkreślają, że stałym elementem są pytania od uczestników spotkań, które niejednokrotnie prowadziły do interesujących dyskusji.

"Duchowość dla Warszawy" to jedna z wielu inicjatyw Papieskiego Wydziału Teologicznego - wyższej uczelni teologicznej, która funkcjonuje od niemal trzydziestu lat. W sumie, w roku akademickim 2016/2017 zaplanowano cztery wykłady – dwa w semestrze zimowym a dwa – w letnim. Wstęp na spotkania jest wolny, mogą w nich uczestniczyć chętni niezależnie od wieku.

archwwa.pl

***

Przeżywać życie pełniej i głębiej

z s. Judytą Pudełko z Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum w Warszawie, współorganizatorką cyklu "Duchowość dla Warszawy" rozmawia Justyna Sobocka z archwwa.pl

Skąd pomysł, żeby wykład poświęcić właśnie duchowości człowieka zniechęconego i zapracowanego? Jak diagnozujecie Państwo potrzeby słuchaczy?

S. Judyta Pudełko: - Życie współczesnego człowieka, zwłaszcza mieszkańca dużego miasta, przebiega w bardzo szybkim tempie. Ludzie podejmują szereg zadań, czasami pracują na kilka etatów, do tego dochodzą sprawy rodzinne. Bardzo często mówi się o tzw. "syndromie wypalenia zawodowego". Człowiek przepracowany, zmęczony, zestresowany codziennością, często doświadcza zniechęcenia, a nawet popada w swoisty marazm.

Czy zapracowany albo zniechęcony człowiek ma jeszcze jakąś duchowość?

- To jest bardzo dobre pytanie - i na pewno nasz wykład będzie się z nim mierzył. Z całą pewnością każdy człowiek, również ten przepracowany, posiada w sobie szereg potrzeb duchowych - tak jesteśmy stworzeni. Brak zauważenia wymiaru duchowego może tym bardziej pogłębiać frustrację.

Na co chcą Państwo zwrócić uwagę i co osiągnąć poprzez ten wykład? Jakie są Państwa założenia, oczekiwania?

- Zasadniczym celem całego cyklu "Duchowość dla Warszawy" jest dotykanie konkretnych problemów człowieka żyjącego dziś i wspólne szukanie odpowiedzi: jak Bóg jest obecny w tych realiach, jak Go zauważyć. Teologia nie jest nauką hermetycznie zamkniętą, zarezerwowaną dla duchownych, sióstr zakonnych czy katechetów. To "wiara szukająca zrozumienia", którą chcemy odczytywać w XXI w., wraz z człowiekiem, który żyje dziś. A skoro jest on tak bardzo zapracowany, czy zniechęcony, chcemy szukać odpowiedzi, co może nam pomóc przeżywać to nasze życie pełniej, głębiej.

Czy może Siostra pokusić się o jakieś pierwsze podsumowania poprzednich wykładów? Coś Siostrę zaskoczyło? Jakie są powody do zadowolenia i jakie wnioski płyną z tych spotkań?

- Dwa poprzednie wykłady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, co właściwie przekroczyło nasze oczekiwania. Okazuje się, jak bardzo kwestia depresji jest obecna w naszym społeczeństwie (I spotkanie), jak bardzo też potrzebujemy uczyć się komunikacji i bliskości z innymi ludźmi (II spotkanie). Pojawiło się bardzo dużo pytań z sali - a zatem nie był to tylko wykład specjalistów, ale spotkanie, dialog na temat poruszanego problemu. To jest bardzo cenne doświadczenie, gdy poruszany problem jest przedstawiony w taki sposób, iż budzi żywe zainteresowanie i pytania uczestników. Prelegenci odnosili się też do omawianych problemów niezmiernie pozytywnie, ukazując, że nawet trudności mogą stać się wielkim wyzwaniem i nowym początkiem. To, co mnie szczególnie ucieszyło, to fakt, iż uczestnicy prosili, aby te wykłady odbywały się częściej. Wniosek - jest taka potrzeba.

archwwa.pl/aktualnosci

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao