Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będzie obchodzony w tym roku 21 października. Jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła.
Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny, w tym roku pod hasłem: „Pełni ducha i posłani”. Z okazji Niedzieli Misyjnej papież Franciszek przekazał misyjne orędzie.
Historia
Dzieła Misyjne powstały na początku XIX w. W latach dwudziestych XX w. zostały podniesione do rangi „papieskich” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.
Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodzimy po raz 92.
Orędzie misyjne
Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się one regularnie od pontyfikatu Pawła VI, a ogłaszane są w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Tegoroczne orędzie papież Franciszek skierował przede wszystkim do ludzi młodych, aby nieśli Ewangelię całemu światu, zachęcając: „Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: «wielu ludzi mnie potrzebuje»”.
W orędziu papież Franciszek wspomniał też o genezie i wciąż aktualnych zadaniach Papieskich Dzieł Misyjnych: „Z młodych serc zrodziły się Papieskie Dzieła Misyjne, by wpierać głoszenie Ewangelii wszystkim narodom, przyczyniając się do rozwoju ludzkiego i kulturowego wielu ludzi spragnionych Prawdy” (Orędzie Misyjne 2018).
Specyfikę Światowego Dnia Misyjnego stanowi fakt, że wszystkie wspólnoty katolickie na świecie – niezależnie od swojego bogactwa lub ubóstwa personalnego, duchowego czy materialnego – solidarnie uczestniczą w tym wydarzeniu.
Bilans Niedzieli Misyjnej 2017 r.
W zeszłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 4 497 525,90 zł – na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.
Ciekawostki
- 5 miliardów ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa.
- Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, a wśród nich 2004 z Polski, którzy służą w 99 krajach na 5 kontynentach.
- Każdego roku Polacy przekazują kwotę ponad 1 mln dolarów amerykańskich zebraną podczas Niedzieli Misyjnej.
- Polskie diecezje, które przekazują największe kwoty zebrane podczas Niedzieli Misyjnej: tarnowska, łódzka, warszawsko-praska, katowicka, kielecka.
- Polska zajmuje 8 miejsce w Europie pod względem finansowania placówek misyjnych.
Bilans finansowy całorocznej działalności PDRW (Taca z Niedzieli Misyjnej, Żywy Różaniec dla Misji, Żywy Różaniec, Dar Serca dla Misji i inne) przekazane w danym roku (zebrane rok wcześniej):
2013 – 1 041 042,95 USD
2014 – 1 233 203,88 USD
2015 – 1 175 990,73 USD
2016 – 1 077 568,75 USD
2017 – 1 141 658,03 USD
2018 – 1 214 275, 92 USD
Liczba projektów zrealizowanych na misjach z funduszu polskiego PDRW:
2013 – 30
2014 – 51
2015 – 45
2016 – 42
2017 – 38
2018 – 47
Papieskie Dzieła Misyjne (PDRW i PDPA) z Polski za fundusze zebrane w roku 2017:
- utrzymują 3 seminaria misyjne (Madagaskar, Peru, Mozambik)
- realizują 47 projektów w 8 krajach (Indie, Kazachstan, Kirgistan, Madagaskar, Rwanda, Tadżykistan, Tanzania, Zimbabwe)
- wspierają 17 różnych struktur administracyjnych
Pomoc trafia do jednostek administracyjnych zamieszkanych przez 2 423 898 katolików (Źródło: Annuario Pontificio 2016).
***
Biuro Prasowe KEP oraz Papieskie Dzieła Misyjne 17 października serdecznie zapraszają na konferencję prasową przed Światowym Dniem Misyjnym z udziałem wolontariuszy Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego.
Spotkanie odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, Warszawa, sala 16) w środę 17 października 2018 roku, o godzinie 10.15.
W konferencji udział wezmą:
Ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych
Siostra Gizela Tatoj, Służebniczka Śląska, oraz wolontariusze Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW – Dorota Wilkowska i Bartłomiej Kałużny
Ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła
Konferencję poprowadzi:
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Uczestnicy konferencji odpowiedzą na pytania: Jakie jest przesłanie przypadającej 21 października Niedzieli Misyjnej? Jak zachęcić młodych, aby angażowali się misyjnie? Jakie akcje młodzi robią dla misji? Jak wygląda codzienna praca w Kamerunie? Jakie są formy zaangażowania Polaków w misje?
Podczas spotkania zostanie podsumowana składka pieniężna z Niedzieli Misyjnej w 2017 roku oraz zostaną zaprezentowane projekty finansowane przez Papieskie Dzieła Misyjne.
Zarówno przed, jak i po konferencji prelegenci będą do dyspozycji dziennikarzy.
Po zakończonej konferencji prasowej zapraszamy na poczęstunek.
Informujemy o bezpłatnym parkingu dla dziennikarzy u Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza (ul. Żytnia 11).
Wszystkie informacje dodatkowe można uzyskać w biurze krajowym PDM: Skwer Kardynała Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Kontakt dla dziennikarzy: missio@missio.org.pl, tel. 605 080 840 – Agnieszka Siemiątkowska
Źródło: BP KEP/episkopat.pl