Wkrótce obchody 800-lecia przybycia bł. Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa

W niedzielę 26 sierpnia, w cysterskim archiopactwie w Jędrzejowie odbędzie się Msza św. wieńcząca ważny dla cystersów jubileusz – 800 lat przybycia do miasta bł. Wincentego Kadłubka.

Abp Marek Jędraszewski w asyście biskupów kieleckich i zaproszonych hierarchów z innych diecezji oraz opatów i kapłanów będzie przewodniczył uroczystej Sumie w niedzielę 26 sierpnia, wieńczącej ważny dla cystersów jubileusz – 800 lat przybycia do miasta bł. Wincentego Kadłubka. Ówczesny mąż stanu i wybitny hierarcha Kościoła przyszedł tu na pieszo, został mnichem i jest pochowany w jędrzejowskim archiopactwie.

Niedzielną uroczystość poprzedzi triduum, z codziennymi Mszami św., różańcem w alejach klasztornych, terenową Drogą Krzyżową i procesją do Kopca Spotkania, gdzie 800 lat temu francuscy mnisi witali biskupa Wincentego.

Triduum rozpoczyna się w czwartek 23 sierpnia, wieczorną Mszą św., której będzie przewodniczył kanclerz kieleckiej Kurii ks. Adam Perz.

– Będzie odmawiana litania do bł. Wincentego Kadłubka, będzie możliwość ucałowania relikwii, procesja z relikwiami po klasztornych alejach – zapowiada o. Edward Stradomski, opat cysterski w Jędrzejowie. Dodaje, że następnego dnia (w piątek 24 sierpnia) uroczystościom i wieczornej Drodze Krzyżowej przewodniczy ks. Dariusz Gącik – wikariusz generalny w Kielcach, a w sobotę 25 sierpnia – Mszy św. i procesji do Kopca Spotkania – bp Marian Florczyk.

Ostanie miesiące w Jędrzejowie z okazji jubileuszu były bogate w wydarzenia poświęcone bł. Wincentemu.

8 marca 2018 r. w rocznicę śmierci bł. Wincentego w Jędrzejowie odbyła się konferencja naukowa "Dziedzictwo Wincentego Kadłubka. Cystersi - miasto - region od średniowiecza do współczesności", dedykowana Patronowi miasta i duchowości cysterskiej. Poprzedziła ją Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Konferencję organizowali: Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe oraz Urząd Miejski w Jędrzejowie.

Kolejne wydarzenie to III Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „Bł. Wincenty Mistrz Kultury Polskiej”, na który wypłynęło ponad 150 prac uczniowskich z 10 województw. W maju zorganizowano wystawę, której atrakcją stały się m.in.: najstarsze wydanie „Kroniki polskiej” bł. Wincentego Kadłubka z 1612 r. oraz biografia błogosławionego z 1642 r. Wystawę swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Kilka tysięcy widzów zgromadził Tryptyk o św. Wincentym – widowisko teatralne pokazano 1 czerwca, a odbyło się ono w nocnym klimacie archiopactwa cystersów. Dzieje mistrza Wincentego zostały przypomniane w monumentalnym spektaklu, łączącym elementy teatru, sztuki filmowej, recytację, partie chóralne i solowe.

Ponadto 24. tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, przypominała w wielu artystycznych odsłonach mistrza Wincentego.

Biskup Kadłubek – a od czasu przybycia do Jędrzejowa także mnich cysterski – był największym autorytetem swoich czasów i takim pozostał przez następne stulecia. Do jego grobu w klasztorze pielgrzymowali królowie i książęta, dlatego kościół i klasztor stały się jednym z najważniejszych centrów polskiego życia patriotycznego. Przybywali tu m.in Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk wraz z matką królową Zofią, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz. Król Jan III Sobieski zatrzymał się w archiopactwie w drodze pod Wiedeń.

Wincenty Kadłubek przyszedł na świat ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa. Uczył się w pobliskiej Stopnicy, w katedralnej szkole krakowskiej, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych. Był prawdziwym synem ówczesnej Europy, światłym, wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.

Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa, beneficjów i zaszczytów wzbudziła wiele emocji. Kadłubek znał opactwo w Brzeźnicy (Jędrzejowie), gdyż to on dokonał konsekracji kościoła (trzeciej z kolei) w 1210 r. Cystersi byli poruszeni jego decyzją. W miejscowości Sudół powitał go opat Teodoryk wraz z francuskimi współbraćmi. Miejsce to upamiętnia Kopiec Spotkania.

Ostatnie lata spędził w opactwie w Jędrzejowie. Tu zmarł 8 marca 1223 r. i tu przechowywane są jego relikwie, przeniesione w 1633 r. do specjalnie wzniesionego mauzoleum.

Bracia zaczęli szerzyć cześć dla Wincentego tuż po jego śmierci, czego wyrazem stał się wyjątkowy u cystersów osobny pochówek. Został beatyfikowany 18 lutego 1768 r. Jego relikwie znajdują się w ponad 140 kościołach i parafiach, m.in. w Norwegii, Francji, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech czy na Białorusi.

Starania o kanonizację zostały wznowione w październiku 2012 r., w związku z przypadającą w 2014 r. 200. rocznicą beatyfikacji.

Cystersi szacują, że do sanktuarium bł. Wincentego w Jędrzejowie przybywa w skali roku ponad 20 tys. pątników.

dziar / Jędrzejów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama