Wkrótce polski etap Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej

Trwa 3. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Jej polski etap odbędzie się w dniach 27 listopada - 9 grudnia pomiędzy Bielskiem a Katowicami pod hasłem "Idźcie!".

Inicjatywa łączy ludzi różnych wyznań, którzy chcą pielgrzymować i mieć swój wkład w ochronę klimatu oraz przyrody.

Pielgrzymka już jest w drodze. Rozpoczęła się w Bonn, w Niemczech 9 września 2018 r. i zmierza do Berlina. Następny etap to Polska, gdzie pielgrzymi będą szli z Bielska-Białej do Katowic. Pielgrzymka zakończy się 9 grudnia 2018 r. podczas Światowej Konferencji Klimatycznej COP24. Będą brali w niej udział pielgrzymi i goście z całego świata.

Podczas pielgrzymki odwiedzane będą szczególne miejsca związane z tematem ekologii, w tym tzw. miejsca bólu i zachęty, które dotyczą ochrony przyrody. W programie zaplanowane są również modlitwy oraz inspirujące akcje, wskazujące na widoczne zagrożenia dla środowiska. Parafie oraz lokalne stowarzyszenia organizują spotkania i wieczory tematyczne oraz będą prezentować swoje miasto i jego zaangażowanie w ochronę przyrody.

Od 3 grudnia w Katowicach będą negocjowane zasady wdrażania porozumień klimatycznych z Paryża. Działania podejmowane na rzecz klimatu muszą być wyraźnie zwiększone. Mimo zobowiązań ze strony państw świat jest cieplejszy o 3 stopnie Celsjusza. Potrzebne są działania zmniejszające emisję CO2 i sprawiedliwie podejść do problemów dotyczących klimatu, zagrożeń dla środowiska oraz związanych z tym przesiedleń i migracji ludności.

Na polskim etapie można włączyć się w Ekumeniczną Pielgrzymkę Dla Sprawiedliwości Klimatycznej np. włączając się w pielgrzymowanie na dzień lub dłużej, zaoferować pielgrzymom nocleg i wyżywienie, zorganizować jakieś wydarzenie lub modlitwę czy też obserwować projekt na stronie internetowej.

Więcej informacji na stronie: www.pielgrzymkadlaklimatu.pl

Współorganizatorem pielgrzymki jest Polska Rada Ekumeniczna, a polski etap patronatem objęli bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

agt / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao