Gniezno: pielgrzymka duchownych w intencji świętości księży i nowych powołań

Z inicjatywy gnieźnieńskiego seminarium duchownego odbędzie się w sierpniu piesza pielgrzymka księży i kleryków archidiecezji gnieźnieńskiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 Duchowni będą prosić o świętość kapłanów i nowe powołania kapłańskie i zakonne.

„To nowa inicjatywa w naszej archidiecezji, a niewykluczone, że także w kraju – mówi ks. Radosław Kaźmierski, prefekt w gnieźnieńskim PWSD, inicjator i koordynator pielgrzymki. – Jej idea narodziła się we mnie jakieś dziesięć lat temu. Wtedy odłożyłem ją na bok. Teraz, nie ukrywam, że najpierw pod wpływem filmu Kler, a później skandalu, jaki ma miejsce w Kościele, a związany jest z grzechem pedofilii, zadałem sobie pytanie, co my księża możemy i powinniśmy w tej sytuacji zrobić? Wiemy doskonale, że są podejmowane różne działania, konferencje, deklaracje, szkolenia, ale pomyślałem sobie, że pierwsze, co my kapłani powinniśmy zrobić to zacząć wołać o Boże miłosierdzie dla nas samych. Chcemy, by ta pielgrzymka była naszą bardzo radykalną odpowiedzią na to, co się teraz dzieje” – tłumaczy ks. Kaźmierski.

Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia z Jasnej Góry, zaraz po zakończeniu Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Matki Bożej. Msza św. kończąca diecezjalne pielgrzymowanie będzie jednocześnie Eucharystią otwierającą pielgrzymowanie kapłanów i kleryków. Droga podzielona została na 6 etapów. Najdłuższy liczy 27 kilometrów. Duchowni zatrzymają się m.in. w sanktuarium w Leśniowie oraz w pustelni bł. Salomei w Ojcowskim Parku Narodowym.

W drodze księża i klerycy będą się modlić o Boże miłosierdzie dla kapłanów, o świętość kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Brak tych ostatnich – jak mówi ks. Kaźmierski – jest szczególnie dotkliwy.

„Pracując od ponad roku w seminarium widzę, że jest problem jeśli chodzi o liczbę powołań. Dlatego nie budując na sobie chcemy to wszystko oddać Panu Bogu, prosić go o nowe powołania kapłańskie i zakonne” – dodaje prefekt gnieźnieńskiego PWSD.

Uczestnicy pielgrzymki wyruszą z Jasnej Góry z błogosławieństwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który odprawi dla pielgrzymów Mszę świętą. W drogę wybiera się m.in. ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które przedsięwzięcie organizuje. Pójdą też klerycy.

„Klerycy nie żyją w wyizolowanym świecie, mają pytania, wątpliwości, przeżywają trudności, które pochodzą zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. To, co dzieje się dziś w Kościele również ich dotyczy” – mówi ks. Kwiatkowski. Wskazuje też na potrzebę modlitwy i świadectwa – tu i teraz.

„Startując z tym pomysłem nie wiedzieliśmy ilu duchownych odpowie. Ostatecznie okazało się, że będzie kilku księży, kilku kleryków. Ktoś mógłby się zastanawiać, czy w takim razie ma to sens, czy warto podejmować wysiłek organizacyjny i logistyczny. Moim zdaniem jest to tym bardziej konieczne” – przyznaje rektor PWSD.

Duchowni dotrą do sanktuarium w Łagiewnikach 11 sierpnia. Każdego dnia uczestniczyć będą w Mszy św., godzinie miłosierdzia i adoracji Najświętszego Sakramentu. U celu będą modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie, pod przewodnictwem rektora ks. Przemysława Kwiatkowskiego, odprawią Mszę św. w intencjach pielgrzymki, własnych i powierzonych.

„Pójdziemy razem, wspólnie się modląc i rozważając słowo Boże, ale będą też etapy do pokonania w samotności. Nacisk kładziemy przede wszystkim na aspekt duchowy” – przyznaje ks. Kaźmierski.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama