Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kreatywne zabawy dla dzieci

Karmnik dla ptaków

Swój karmnik możesz ozdobić suszonymi goździkami i napełnić pysznymi ziarenkami dla ptaków. Następnie zawieś go na dworze za oknem i obserwuj, jak ptaki chętnie do niego zaglądają.Jak wykonać?

1. Poproś osobę dorosłą o pomoc w przecięciu dyni na pół. Wyciągnij rękami wszystkie pestki z jednej połówki dyni, a następnie łyżką wydłub ze środka resztę miąższu. Wykałaczką lub drewnianym szpikulcem wytnij małe dziurki na obrzeżu dyni i wetknij w nie goździki. Wzór, jaki stworzysz goździkami na obrzeżu dyni, zależy od Twojej pomysłowości.

2. Teraz przygotuj sznurek do zawieszenia karmnika. Utnij sześć metrowych kawałków sznurka. Weź trzy z nich, zwiąż ze sobą na jednym końcu i zapleć z nich warkoczyk (zobacz strona 11). Aby przytrzymać związany koniec, możesz go przycisnąć czymś ciężkim, zawiesić na gwoździu lub pinezce albo poprosić kogoś o przytrzymanie go. Gdy zapleciesz już cały warkoczyk, zwiąż jego koniec na supełek. Z pozostałych trzech kawałków sznurka również zapleć taki sam warkoczyk.

3. Odwróć przygotowaną dynię do góry dnem i ułóż na nim dwa skrzyżowane ze sobą zaplecione sznurki. Pośrodku dna dyni zamocuj je gwoździem, wpychając go w dynię palcami lub za pomocą młotka.

4. Smalec wyjmij wcześniej z lodówki, aby zmiękł. Potnij go w kostkę i wyłóż do dużej miski. Dodaj do miski nieco ziaren dla ptaków i wymieszaj je ręką ze smalcem. Stopniowo dodawaj coraz więcej ziaren, dopóki smalec będzie je ze sobą zlepiał. Uważaj, bo to dość brudzące zajęcie! Następnie łyżką przełóż przygotowaną masę do środka dyni.

5. Wybierz w ogrodzie gałąź, do której przywiążesz sznurki z zawieszonym karmnikiem. Najlepsze będzie miejsce, z którego będziesz miał na niego dobry widok ze swojego okna. Być może w zawieszeniu karmnika będzie Ci musiał pomóc ktoś dorosły. Jeśli to konieczne, nożyczkami przytnij zbyt długie końce sznurka. Z drugiej połówki dyni możesz wykonać drugi taki sam karmnik.


Na zdjęciu po prawej: gotowy karmnik dla ptaków zrobiony z dyni

Możesz dodać również inne składniki do mieszanki dla ptaków, które będą dla nich prawdziwą ucztą. Sprawdź, czy ptaki w Twojej okolicy lubią płatki owsiane, ser żółty, orzeszki ziemne i suszone owoce.


Dzikie ptaki chętnie skorzystają z przygotowanego dla nich kolorowego karmnika z dyni.Jest to fragment książki:

Spotkania z naturą

Wydawnictwo Jedność
ISBN: 978-83-7971-030-0

Przyroda to prawdziwa skarbnica wiedzy i kopalnia pomysłów na twórczą i kreatywną zabawę. Spotkania z naturą rozwijają w dzieciach miłość do przyrody, pokazując im, jak za pomocą jej darów tworzyć zabawki, przedmioty codziennego użytku i rozmaite gry. Gałązki, patyczki, liście, muszelki, szyszki… wystarczy odrobina wyobraźni i powstaną z nich rzeczy niezwykłe!

Każdy mały miłośnik natury znajdzie w tej książce wiele propozycji, jak siać rośliny i pielęgnować je w trakcie wzrostu, jak opiekować się zwierzętami i jak dbać o nasz piękny zielony świat.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dzieci natura ptaki kreatywność rozwój dziecka dynia Karmnik dla ptaków zabawy dla dzieci karmnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W