Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Armand Gaétan Razafindratandra9 stycznia 2010 w Mahajandze zmarł w wieku 84 lat malgaski kardynał Armand Gaétan Razafindratandra, były metropolita Antananarywy, uważany za jednego z twórców demokracji na Madagaskarze i za jedną z najważniejszych postaci Kościoła w Afryce.

Urodził się 7 sierpnia 1925 r. w Ambohimalazie, w archidiecezji Antananarywa, w rodzinie chrześcijańskiej; jego dziadek był gubernatorem stolicy kraju. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Ambatoroce 27 lipca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie kontynuował studia w Instytucie Katolickim w Paryżu, gdzie specjalizował się w katechetyce i zagadnieniach społecznych. Gdy w 1956 r. powrócił do kraju, objął kierownictwo ośrodka katechetycznego, w którym przygotowywał malgaskie podręczniki do nauki religii. Założył Krajowy Ośrodek Katechetyczny i kierował nim 10 lat. Pełnił funkcję rektora w niższym i w wyższym seminarium duchownym.

27 kwietnia 1978 r. Paweł VI mianował go biskupem diecezji Mahajanga; sakrę przyjął 2 lipca tego samego roku. Z wielkim oddaniem pełnił posługę pasterską w swojej rozległej diecezji. Był współzałożycielem Ekumenicznej Komisji Teologicznej, która miała wielki wpływ na rozwój demokracji w jego kraju.

3 lutego 1994 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Antananarywy, a 26 listopada 1994 r. wyniósł go do godności kardynalskiej i nadał mu kościół tytularny Świętych Sylwestra i Marcina ai Monti. W latach 1997-2002 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Madagaskaru. 7 grudnia 2005 r. kard. Razafindratandra złożył rezygnację z urzędu metropolity archidiecezji Antananarywa. W 2009 r. uczestniczył w ii Specjalnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconym Afryce.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: demokracja Afryka kardynał Madagaskar Malgasze Armand Gaetan Razafindratandra Antananarywa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W