Biogram kard. Jamesa Aloysiusa Hickeya (1920-2004)
24 października 2004 r. zmarł w Waszyngtonie emerytowany arcybiskup tego miasta kard. James Aloysius Hickey.
Urodził się 11 października 1920 r. w Midland w diecezji Saginaw. Po ukończeniu Sacred Heart Seminary College w Detroit studiował teologię na Amerykańskim Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie. 15 czerwca 1946 r. w Saginaw przyjął święcenia kapłańskie. Jego pierwszą duszpasterską misją była opieka nad hiszpańskojęzycznymi emigrantami.
W 1947 r. wyjechał na studia specjalistyczne do Rzymu, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i doktoratem z teologii na Angelicum.
Po powrocie do ojczyzny w 1957 r. został sekretarzem biskupa Saginaw. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II jako ekspert Komisji ds. Wychowania Katolickiego.
18 lutego 1967 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym Saginaw (tyt. Taraqua). Sakrę biskupią przyjął 14 kwietnia tego samego roku. Od 31 października 1968 r., po ustąpieniu dotychczasowego ordynariusza Saginaw, był administratorem diecezji. Rok później został przewodniczącym Komitetu Episkopatu USA ds. Formacji Kapłańskiej oraz konsultorem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Od 1969 r. był rektorem Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego w Rzymie. Pełnił też funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Rektorów Rzymskich Seminariów Duchownych.
31 maja 1974 r. powrócił do ojczyzny jako biskup Clevelandu. 17 czerwca 1980 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Waszyngtonu, a 28 czerwca 1988 r. wyniósł do godności kardynalskiej.
Jako ordynariusz stołecznej diecezji odgrywał ważną rolę w dialogu Kościoła z amerykańskimi władzami politycznymi. Zabiegał zwłaszcza o rządową pomoc dla ubogich, ochronę życia, redukcję wydatków na zbrojenia, likwidację arsenałów nuklearnych na świecie. W szczególny sposób leżała mu na sercu sytuacja ludności w krajach Afryki Środkowej, a także ofiar rasizmu i chorych na AIDS. Za działalność na rzecz zbliżenia między katolikami i żydami został wyróżniony «Karski Award».
Tuż przed odejściem na emeryturę, w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi «Washington Post», na pytanie, jak chciałby być wspominany, odpowiedział: «Przede wszystkim pragnę, aby się mówiło, że byłem zawsze wierny Kościołowi; chciałbym też, aby pamiętano, że byłem przekonany o znaczeniu katolickiego szkolnictwa; a gdyby i o tym zapomniano, chciałbym przynajmniej, żeby na mym grobie napisano: 'Służył ubogim'».
21 listopada 2000 r. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z rządów archidiecezją.
W telegramie kondolencyjnym do arcybiskupa Waszyngtonu kard. Theodore'a McCarricka Ojciec Święty przypomina zaangażowanie zmarłego kardynała w głoszenie Ewangelii, nauczanie prawd wiary i formację seminarzystów.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (1/2005) and Polish Bishops Conference