Biogram kard. Pio Laghi (1922-2009)
11 stycznia 2009 r. w Rzymie zmarł na skutek ciężkiej choroby kard. Pio Laghi, dyplomata watykański, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej (Seminariów i Instytucji Naukowych).
Kard. Laghi urodził się 21 maja 1922 r. w Castiglione, w diecezji Forlě-Bertinoro we Włoszech, w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu prowadzonej przez salezjanów szkoły podstawowej w Faenzie wstąpił do seminarium diecezjalnego, gdzie studiował filozofię. Następnie podjął studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, który ukończył w 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1946 r. w Faenzie. Po ukończeniu w 1950 r. prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim został przyjęty do Papieskiej Akademii Kościelnej.
W 1952 r. rozpoczął pracę w nuncjaturze apostolskiej w Managui (Nikaragua). Podczas 3-letniego pobytu w tym mieście pełnił posługę duszpasterską w jednej z najbiedniejszych dzielnic, w której założył parafię Matki Bożej de Altagracia i szkołę podstawową dla 400 dzieci. Następnie został sekretarzem, później audytorem delegatury apostolskiej w Waszyngtonie (USA), a w 1961 r. — audytorem nuncjatury apostolskiej w Delhi (Indie). Tam również podjął posługę duszpasterską, przede wszystkim wśród chorych na trąd.
W 1964 r. został wezwany do Watykanu, gdzie przez 5 lat pracował w Sekretariacie Stanu: na przemian w Radzie do Spraw Publicznych Kościoła i w Sekcji ds. Relacji z Państwami. W 1968 r. uczestniczył jako członek delegacji Stolicy Apostolskiej w teherańskiej konferencji Narodów Zjednoczonych poświęconej prawom człowieka.
24 maja 1969 r. papież mianował go arcybiskupem tytularnym Mauriany — sakrę biskupią przyjął 22 czerwca tegoż roku — i delegatem apostolskim w Jerozolimie i Palestynie, gdzie pracował 5 lat. W tamtym okresie był również pronuncjuszem na Cyprze i wizytatorem apostolskim w Grecji.
Dzięki staraniom kardynała powstały w Ziemi Świętej trzy instytucje, których realizacji pragnął papież Paweł vi: zakład dla głuchoniemych Effeta w Betlejem, Ekumeniczny Instytut Studiów Teologicznych w Tanturze i Uniwersytet Katolicki w Jerozolimie. Kard. Laghi powołał do życia Sekretariat «Iustitia et Pax» dla Palestyny.
Od kwietnia 1974 r. do grudnia 1980 r. był nuncjuszem apostolskim w Argentynie; następnie delegatem apostolskim w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Gdy w 1984 r. Stolica Apostolska nawiązała oficjalne stosunki dyplomatyczne z USA, powierzono mu funkcję pronuncjusza apostolskiego w tym kraju.
6 kwietnia 1990 r. został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. 28 czerwca 1991 r. Jan Paweł ii nadał mu godność kardynalską i przydzielił diakonię Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w dzielnicy Tuscolano. 5 grudnia 1992 r. został mianowany przewodniczącym Papieskiego Oratorium św. Piotra, a 8 maja 1993 r. objął patronat nad Suwerennym Zakonem Kawalerów Maltańskich. 15 listopada 1999 r. złożył rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej. Od tamtej chwili poświęcił się pracy duszpasterskiej wśród młodzieży, a także występował w roli mediatora Stolicy Apostolskiej.
26 lutego 2002 r. został mu przydzielony prezbiterialny kościół tytularny św. Piotra w Okowach.
Po śmierci kard. Pia Laghiego Benedykt xvi wystosował telegram kondolencyjny do krewnych zmarłego i do Sekretarza Stanu kard. Tarcisia Bertone. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 stycznia w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (3/2009) and Polish Bishops Conference