Śp. kard. Stefen Kim Sou-hwan

Biogram kard. Stephena Kim Sou-hwana, pierwszego koreańskiego kardynała (1922-2009)

16 lutego w Seulu zmarł były metropolita tego miasta kard. Stephen Kim Sou-hwan, pierwszy Koreańczyk wyniesiony do godności kardynalskiej, obrońca rodziny, praw człowieka i demokracji.

Urodził się 8 maja 1922 r. w Tegu (Korea należała wówczas do Japonii) w rodzinie katolickiej. Jego rodzina była prześladowana za wiarę (dziadek poniósł śmierć męczeńską w 1868 r.), i z tego względu często zmieniała miejsce zamieszkania. Ojciec zarabiał na życie sprzedając wyroby ceramiczne; żyli bardzo biednie, czasem wręcz nie mieli co jeść. Matka nauczyła Stephena cenić wartości niematerialne; to ona wskazała mu drogę do kapłaństwa.

Stephen 18 lat pobierał nauki w seminarium; święcenia kapłańskie przyjął 15 września 1951 r. podczas wojny koreańskiej. Pracował w wielu parafiach ówczesnego wikariatu apostolskiego Tegu, był także sekretarzem arcybiskupa. Filozofię studiował w Japonii na Katolickim Uniwersytecie «Jôchi Daigaku» w Tokio, prowadzonym przez jezuitów. Po studiach powrócił do Korei, gdzie kierował «Catholic Shilbo» — katolickim dziennikiem Tegu. W latach 1956-1965 studiował w Münster (Niemcy); tam uzyskał specjalizację z zakresu nauk społecznych.

15 lutego 1966 r. ks. Stephen Kim Sou-hwan został mianowany biskupem Masanu (Korea Południowa); sakrę biskupią przyjął 31 maja tegoż roku. W 1967 r. był członkiem Synodu Biskupów. 9 kwietnia 1968 r. Paweł vi mianował go arcybiskupem Seulu, a 28 kwietnia 1969 r. wyniósł go do godności kardynalskiej i przydzielił mu kościół tytularny św. Feliksa z Cantalice w rzymskiej dzielnicy Centocelle. Miał wówczas 47 lat, był więc najmłodszym kardynałem na świecie. W latach 1975-1998 pełnił również urząd administratora apostolskiego Phenianu. Był kilkakrotnie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Korei, przewodniczącym Konferencji Episkopatów Azji (1973-1977), przez wiele lat członkiem Sekretariatu Synodu Biskupów, a także przewodniczącym delegowanym Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Azji, które odbyło się w Watykanie w 1998 r.

3 kwietnia 1998 r. złożył rezygnację z obowiązków metropolity archidiecezji Seul. Podczas 30-letniej posługi pasterskiej w tej archidiecezji kard. Kim Sou-hwan gorliwie wprowadzał reformy soborowe. Zdecydowanie bronił praw człowieka za panowania dyktatury w latach 70. i 80.; katedra w Seulu stała się wówczas symbolem demokratycznych aspiracji społeczeństwa. Odegrał też kluczową rolę w tworzeniu Konferencji Episkopatów Azji.

Kardynał dwukrotnie (1984 i 1988) gościł w Seulu Jana Pawła ii, a w 2005 r. przybył do Rzymu na jego pogrzeb.

Po śmierci kard. Stephena Kima Sou-hwana Benedykt xvi wystosował telegram kondolencyjny do obecnego metropolity Seulu kard. Nicholasa Cheonga Jinsuka. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w katedrze w Seulu.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama