Dzięki wiedzy człowiek przemienia świat, a dzięki mądrości przemienia samego siebie i kocha...
Dzięki wiedzy człowiek przemienia świat,
a dzięki mądrości przemienia samego siebie i kocha.
Wykształcenie a mądrość
Im wyższe ma ktoś wykształcenie, tym ważniejsze zajmuje stanowisko w społeczeństwie i tym większy wpływ wywiera na swoje otoczenie. Ma wtedy większe możliwości nie tylko w czynieniu dobra, ale też w czynieniu zła. Najbardziej groźne ideologie, które doprowadziły do największych ludobójstw w historii ludzkości, wymyślili intelektualiści z zakresu nauk humanistycznych. To filozofowie wymyślili komunizm i faszyzm. To profesorowie pedagogiki i psychologii wymyślają obecnie mity o spontanicznej samorealizacji czy o wychowaniu bez stresów. Z kolei to uczeni z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych stworzyli w przeszłości przemysł śmierci, w postaci coraz bardziej wyrafinowanych technik zabijania na wojnach czy w łagrach i obozach koncentracyjnych, a obecnie organizują przemysł zabijania w postaci aborcji czy eutanazji. Niektórzy uczeni nie radzą sobie z własnym życiem: nie potrafią dotrzymać przysięgi małżeńskiej, popadają w uzależnienia, albo zrobili kariery naukowe, donosząc na swoich kolegów czy prowadząc „poprawne” politycznie badania i równie „poprawnie” politycznie je interpretując.
ASK Soli Deo: katolicy na studiach
Z powyższych faktów płynie oczywisty wniosek, że im wyższe osiąga ktoś wykształcenie, tym bardziej potrzebna jest mu praca nad własnym charakterem i nad sumieniem po to, by dorastać do mądrości i odpowiedzialności. Mądrość to przecież nie to samo, co ukończenie studiów. To zdolność korzystania z inteligencji, wiedzy i wykształcenia by chronić człowieka, by bronić jego godności i by pomagać mu w rozwoju. Formowanie mądrości wśród studentów warszawskich uczelni to cel Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego – „Soli Deo”. Jest to stowarzyszenie młodych ludzi, którzy wiedzą, że własną mocą jesteśmy w stanie poznać i zrozumieć świat materii i przyrody, ale jedynie Bóg może nauczyć nas rozumienia człowieka i dojrzałej sztuki.
Być katolikiem nie tylko w kościele…
ASK Soli Deo istnieje od 1989 roku i działa na ośmiu warszawskich uczelniach: APS, PW, SGH, SGGW, UW, UKSW, WAT, WUM. W swej nazwie Stowarzyszenie odwołuje się do znanych słów prymasa tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego - „Soli Deo”, które znaczą: „Jedynemu Bogu”. Obecnie to chyba najbardziej aktywna organizacja studencka w Warszawie. Jeśli w jakimś kampusie uczelnianym widać banery czy wielkie plakaty, zapowiadające kolejne inicjatywy, czy jeśli w jakiejś sali uczelnianej gromadzą się do późnego wieczora setki studentów, to łatwo przewidzieć, że chodzi o kolejne spotkanie zorganizowane przez ASK Soli Deo. Jest bardzo wiele form aktywności stowarzyszenia: od spotkań z ciekawymi ludźmi na frapujące tematy, przez rekolekcje na uczelniach (nie w kościołach!) i spotkania formacyjne aż do koncertów, seansów filmowych, akcji społecznych i wyjazdów integracyjnych w Polsce i zagranicą.
Autorskim i ważnym pomysłem Stowarzyszenia są Dni Kultury Chrześcijańskiej. W ramach tego wydarzenia, w październiku 2008 roku odbyła się projekcja filmu „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego. Głównym wydarzenie stanowiła jednak dyskusja z udziałem publiczności na temat: „Kościół i związki wyznaniowe w życiu publicznym kraju”. Wzięli w niej udział: Samir Ismail - przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP, ks. Marek Gancarczyk - red. naczelny "Gościa Niedzielnego", Dariusz Karłowicz - "Teologia polityczna" oraz Bartłomiej Kachniarz – redaktor „First Things”. Moderatorem dyskusji był Piotr Pałka z „Frondy".
Poruszyć Niebo i Ziemię - dosłownie
Od października setki studentów przychodzą na kolejne spotkania w ramach cyklu „Poruszyć Niebo i Ziemię” (http://pniz.solideo.pl). Poruszające są już same tematy: „Czy katolik powinien być frajerem?”; „Bierny , mierny, ale wierny – katolik w Kościele”; „Chrześcijaństwo: cierpienie czy radość?” „Bóg: wielki szachista, surowy sędzia czy romantyczny kochanek?”; „Cierpienie, miłość i nadzieja”; „Uwierz w Marzenia”; „Wierzę w Boga, nie Wierzę w Kościół”. Poruszenie tematu sukcesu, pieniędzy, cierpienia czy marzeń okazało się strzałem w dziesiątkę. Wielu katolików ma wątpliwości, czy dążenie do sukcesu zawodowego oraz posiadanie drogich samochodów jest zgodne z chrześcijaństwem. Podobnie, wielu katolików nie wie, czy odważne dążenie do zamierzonych celów jest zgodne z Ewangelią. Konferencje „Poruszyć Niebo i Ziemię” potwierdzają, że katolik to nie tylko ktoś, kto ma wiele marzeń i aspiracji i kto odważnie je realizuje, ale to także ktoś, kto świetnie wywiązuje się z obowiązków zawodowych i kto otrzymuje za to odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Kluczowy blok projektu nosi tytuł „Wierzę w Boga, nie wierzę w Kościół”. Organizatorzy zdecydowali się poruszyć kwestie, które dla wielu osób stają się pretekstem do atakowania Kościoła: dogmaty, nieomylność papieża w sprawach wiary i moralności, rola sumienia w sytuacji, gdy znajduje się ono w konflikcie z tym, co mówi nauka Kościoła, inkwizycje i krucjaty, a także temat szczególnie ważny dla młodzieży: seks i antykoncepcja. Organizatorzy „Poruszyć Niebo i Ziemię” zdecydowali się zorganizować wielką debatę na ten temat z udziałem osób reprezentujących odmienne punkty widzenia.
Faktem jest, że projekt rzeczywiście porusza „Niebo i Ziemię” świadomości i sumień poszczególnych studentów oraz prowokuje do podejmowania odważnej debaty o podstawowych wartościach i więziach, a także o sposobach myślenia i postępowania współczesnych katolików. Na ośmiu głównych warszawskich uczelniach dosłownie widać i słychać, że ASK Soli Deo porusza i zaprasza do refleksji w poszukiwaniu mądrości, bez której nie ma miłości ani radości.
Soli Deo może być dla Ciebie
Szczegółowe informacje o aktualnych propozycjach przygotowanych przez Soli Deo, można znaleźć na stronie www.solideo.pl
Wszystkie formy aktywności Stowarzyszenia mają na celu integrację osób, które nie chcą być katolikami jedynie formalnie, lecz chcą stawać się osobami, dla których wartości ukazane w Ewangelii - mądrość, miłość i wolność - są podstawą życia w każdej sferze, a zatem także w środowisku uczelni czy w pracy zawodowej. Głównym celem działalności ASK Soli Deo jest dążenie do tego, by studenci odkryli, że człowiek to nie tylko ktoś świadomy i wolny, ale to ktoś kochany przez Boga, bezcenny i powołany do mądrej miłości, gdyż innej miłości nie ma. I tylko prawdziwa miłość przynosi prawdziwą, trwałą radość. Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w działalność naszego Stowarzyszenia serdecznie zapraszam: Soli Deo jest również dla Was!
opr. aś/aś