Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

ks. DARIUSZ MADEJCZYK, Poznań

Bogu swemu będziesz oddawał pokłon

1 niedziela Wielkiego Postu, rok AWielu ludzi z ogromnym zaangażowaniem, można nawet powiedzieć - z pasją, oddaje się dziś swojej pracy. Wielu odczuwa zadowolenie z tego, co robi i nie przywiązuje wielkiej wagi do godzin spędzonych „po czasie". Mimo satysfakcji z pracy bardzo często powtarzają jednak, że odczuwają jakiś niedosyt - ten, który dotyczy spraw ducha.

Pośród wielu aspektów Wielkiego Postu, które zwykliśmy wymieniać jako najważniejsze, jest i ten związany z wyciszeniem, zatrzymaniem, refleksją. Niestety, w nawale codziennych zajęć, zwłaszcza wydłużającego się lub nieregularnego czasu pracy, wielu ludziom z trudem udaje się włączyć w wielkopostne praktyki religijne. Rekolekcje, Droga Krzyżowa czy Gorzkie żale niejednemu wydają się czymś wręcz niemożliwym do przeżycia. Czy jest możliwe, żeby świat aż tak bardzo zagarnął nasze życie, iż nie możemy nic zrobić, by znaleźć czas dla Boga, a tym samym również dla siebie? Ewangelia opowiadająca o kuszeniu Jezusa na pustyni, którą czytamy każdego roku w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, przypomina nam przede wszystkim o tym, jak wiele zależy od samego człowieka. Zwłaszcza ostatnia odpowiedź Chrystusa, „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz", wskazuje, gdzie znajduje się punkt odniesienia dla całego naszego życia. Jeśli pośród bardzo wielu ważnych i absorbujących zajęć potrafimy przypominać sobie Komu mamy oddawać pokłon i Komu służyć, z pewnością na wszystko znajdzie się czas.

Potrzeba jednak tej postawy, którą ukazuje nam Chrystus w Ewangelii. Na wszelkie podszepty Złego trzeba odpowiadać słowem, które kieruje myśli i serce ku Bogu. Na mniejsze i większe egoizmy, chęć posiadania, pokusę władzy, odpowiedzią niech będzie wiara, że sam Bóg da nam wszystko, co niezbędne.

Warto wczytać się w tekst dzisiejszej Ewangelii, szukając w nim tego, co pomaga budować właściwą hierarchię wartości. Każda odpowiedź, która wychodzi z ust Chrystusa, wskazuje w czytanym fragmencie na Boga. On jest pierwszy. I On jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Kto kieruje ku Niemu swe serce, przezwycięży wszelkie pokusy i nada właściwy porządek swojemu życiu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: serce post grzech szatan pokusa kuszenie zły diabeł przyjemność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W