Miłosierdzie Boże

Homilia na 2 niedzielę wielkanocną, rok B

Bóg nas naprawdę umiłował, tak samo jak apostołów i Tomasza. Dar kontemplacji, który nam ofiarował, pozwala nam tak samo jak im spojrzeć na Zmartwychwstałego. Spojrzeć sercem

Zadziwiający jest opis Kościoła w Dziejach Apostolskich - ludzie pełni apostolskiego zapału, poświęcenia, ofiarności, gotowości na cierpienie, gorliwej modlitwy, a przede wszystkim pełni wzajemnej, serdecznej miłości. Pełni Ducha Świętego. Jakby ulepieni z innej gliny, nieprzystający do nas. Albo odwrotnie. To my nieprzystający do nich ze swoją ociężałością, obawami i niechęcią do straty swego.

Jednak Jan napisał Ewangelię, abyśmy uwierzyli, a wierząc mieli w sobie życie. Takie samo niezwykłe życie, jak to opisane na kartach Pisma. Miłosierny Jezus objawił się im, aby uwierzyli. Objawił się też Tomaszowi i pozwolił siebie dotknąć. A my? Samo czytanie tych słów łączy nas ze zbawczym wydarzeniem. Ale Bóg przygotował nam coś więcej.

Zmartwychwstały, z przebitym sercem, z którego wypływają krew i woda. Te dwa promienie oznaczają krew i wodę - blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz... („Dzienniczek" nr 299). Ten Zmartwychwstały każe namalować obraz,

byśmy nauczyli się na Niego patrzeć. Patrzeć i rozpoznawać.

Był lipiec 1980 roku. Z przyjaciółmi z klasy wracaliśmy z Tatr do Poznania, po drodze zatrzymaliśmy się w Krakowie. „Przypadkowo" wszedłem do kościółka oo. Jezuitów przy Małym Rynku. Tam pierwszy raz w życiu „zobaczyłem" Miłosierdzie Boże. Promienie dotykały mojego serca. Żywy Chrystus pokazywał mi swoje Serce i zapraszał. A słowa „Jezu, ufam Tobie" stały się moją modlitwą serca.

Bóg nas naprawdę umiłował, tak samo jak apostołów i Tomasza. Dar kontemplacji, który nam ofiarował, pozwala nam tak samo jak im spojrzeć na Zmartwychwstałego. Spojrzeć sercem. Bowiem to wewnętrzne widzenie, ożywione łaską Ducha Świętego, pozwoliło apostołom ostatecznie rozpoznać, że to nie zjawa czy zbiorowa halucynacja. „Jezus Chrystus jest Tym, który przyszedł przez wodę i krew i Ducha". Do nas przyszedł, nam okazał miłosierdzie, byśmy życiem i słowem mogli wołać: „Widzieliśmy Pana".

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama