Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C (zielony) 19 września 2010 nr 45 DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU W POLSCEks. Bogusław Zeman — paulista

MOST CZY PRZEPAŚĆ?


W nauczaniu Jezusa nie brakuje zagadek, np.: „Pan pochwalił nieuczciwego rządcę”, „Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną”. Czyżby to były namowy do oszustwa i korupcji? W żadnym razie. Jezus przemawiał i nadal mówi do osób zanurzonych w świecie, funkcjonujących w różnych zależnościach i układach, używających w życiu rozmaitych środków i narzędzi... Wszystko to ma swoje konsekwencje nie tylko dla obecnego życia. „Styl” ziemskiej pielgrzymki często decyduje o wiecznym finale.

Pochwała nieuczciwego rządcy dotyczy jego zatroskania o przyszłość. Godne uznania okazało się przekonanie, że o przyszłym losie decyduje się obecnie. Jezus zachęca nas, byśmy z niemniejszym sprytem pomyśleli o swojej wieczności. Co możemy zrobić teraz, aby była ona szczęśliwa?

Używanie „niegodziwej mamony”, czyli wszelkich środków, jakie mamy do dyspozycji, okaże się sensowne tylko wtedy, gdy zostaniemy przyjęci „do wiecznych przybytków”. Staje się jasne, że ważniejsze od wszelkiej „mamony” są owe „wieczne przybytki”. „Mamona” może nam pomóc je osiągnąć lub pozbawić nas tej szansy. Wszystko zależy od tego, jak się nią posługujemy.

Dziś obchodzimy Niedzielę Środków Społecznego Przekazu. Słowa Jezusa rzucają więc światło także na tę dziedzinę naszego życia. Różnorodne środki komunikacji są „medialną mamoną”, która stoi pomiędzy nami a zbawieniem. My decydujemy, czy stanie się dla nas mostem czy też przepaścią.„Aby przyjęto was do wiecznych przybytków”.
(por. Łk 16,9)


opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.

Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.

W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C (zielony) 19 września 2010 nr 45 DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU W POLSCE • ISSN 1506-7262 • Redaktor naczelny: br. Adam Szczygieł SSP. Opracowanie komentarzy do czytań i Modlitwa wiernych: Barbara Misiuro. Korekta: Joanna Wójcik. Skład: Tomasz Mstowski. Ilustracje: s. 1 — Nino Musio. Nihil obstat: ks. Roman Mleczko SSP, przełożony regionalny Towarzystwa Świętego Pawła, Częstochowa, dn. 30.06.2009. Wydawca: Edycja Świętego Pawła, 42-221 Częstochowa, ul. Św. Pawła 13/15 • tel. 034.362.06.89 • fax 034.362.09.89 • www.edycja.pl • e-mail: dzien_panski@paulus.pl
// 22zwykly-6_100902.html
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: homilia okres zwykły rozważanie kazania niegodziwa mamona wieczne przybytki Niedziela Środków Społecznego Przekazu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W