Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. Edward Staniek

KAZANIA PASYJNE

© Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2003
Wydawnictwo "M" ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77
www.wydm.pl e-mail: wydm@wydm.pl
TAJEMNICA CHRYSTUSOWEGO KRZYŻA

Piękne nabożeństwo Gorzkie Żale jest połączone z kazaniem pasyjnym. Jego celem jest pogłębienie refleksji nad tajemnicą odkupienia i jej owocami.

Tomik zawiera kazania pasyjne wygłoszone w katedrze wawelskiej w ostatnich pięciu latach dwudziestego wieku. Tematyka jest zróżnicowana. O jej bogactwie decyduje zarówno miejsce głoszonych kazań, jak i wyjątkowy czas. Katedra jest unikalnym skarbcem, zbudowanym z klejnotów pamięci narodu polskiego, obejmującym całe tysiąc lat, jest również sanktuarium, a więc źródłem duchowej mocy dla wielu pokoleń.

Ostatnie lata minionego wieku to intensywne przygotowanie do Roku Jubileuszowego. Ono nadawało rytm życiu religijnemu w Archidiecezji Krakowskiej, która równocześnie obchodziła tysiąc lat istnienia swej organizacji kościelnej. Część kazań ukazała się już drukiem. Pierwszy cykl pod tytułem Czyń, co widzisz w osobnej książce w 1996 roku. Drugi, Polskie światła na Golgocie, w zbiorze kazań pasyjnych pt. Pod Krzyżem, wydanym w roku 1998 w Krakowie przez WAM, trzeci cykl Pamiątki Wielkiego Tygodnia ukazał się w „Materiałach Homiletycznych" w 1999 roku. Dwa ostatnie cykle: Panie, pokaż nam Ojca i Sakramenty święte są publikowane po raz pierwszy. Słuchacze prosili o zebranie w całość tych rozważań, głównie z racji ich różnorodności. Każde bowiem z innej strony ukazuje tajemnicę Chrystusowego Krzyża. Mam nadzieję, że i Czytelnicy z pożytkiem mogą się z nimi zapoznać.

Kraków, 6 stycznia 2001 roku.

W dzień zakończenia Roku Jubileuszowego


opr. mg/ab

Copyright © by Wydawnictwo "m"

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: krzyż Wawel Męka Pańska Homilie kazania GORZKIE ŻALE rozważania pasyjne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W