Oddziaływania wychowawcze w rodzinie. Zagadnienia wybrane (Od autorki)

Książka z zakresu pedagogiki rodziny dotycząca kształtowania kompetencji wychowawczych rodziców

Oddziaływania wychowawcze w rodzinie. Zagadnienia wybrane (Od autorki)

Anna Błasiak

ODDZIAŁYWANIA WYCHOWAWCZE W RODZINIE
Zagadnienia wybrane

ISBN: 978-83-7505-905-2
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
Od autorki
Rodzice i dzieci
Małżeństwo istotnym fundamentem życia rodzinnego
Miłość małżeńska

Od autorki

Rodzina jest podstawowym środowiskiem życia człowieka. Większość ludzi wita ten świat w rodzinie i w niej spędza najważniejszy okres swojej egzystencji, a rodzice są dla dzieci ważnymi i znaczącymi osobami, z którymi szczególnie silnie się identyfikują. Każdemu rodzicowi zależy, by wychować swoje dziecko na szczęśliwego i mądrego człowieka, by je lepiej rozumieć.

Moim zamysłem było opracowanie publikacji popularyzującej wiedzę z zakresu pedagogiki rodziny dotyczącej kształtowania kompetencji wychowawczych rodziców, podnoszenia ich kultury pedagogicznej. Wiek XXI stawia przed mamą i tatą zadania i wyzwania, które były obce poprzednim pokoleniom. W związku z tym współcześni małżonkowie i rodzice nie mają aktualnych wzorów postępowania i funkcjonowania w swoich rolach. Poniższy tekst jest zbiorem pewnej wiedzy o wychowaniu dziecka w rodzinie. Nie ma uniwersalnego przepisu na szczęśliwe życie, ale nawet najtrudniejszą rzeczywistość życia rodzinnego, przy odpowiednim nastawieniu i chęci, z wykorzystaniem odrobiny wiedzy można zmienić i udoskonalić.

Książka kierowana jest do rodziców, by pomóc im odnaleźć się w sytuacjach, w których często mogą czuć się bezradni, oraz do pedagogów, nauczycieli i wychowawców, pracowników socjalnych, studentów pedagogiki, by umieli wesprzeć rodziców w ich roli i misji wychowania młodego pokolenia. Często w życiu rodzinnym pojawiają się trudne sytuacje, które wymagają nowego rodzaju wiedzy i umiejętności, by nie skrzywdzić dziecka, a dać mu odpowiednie bodźce do rozwoju, być dla niego dobrym wzorem. Nie ma tutaj podanego remedium na wszystkie rodzinne problemy wychowawcze, ale pewne sugestie czy wskazania, jak być dobrym rodzicem i w jaki sposób kształtować odpowiednie warunki dla życia i rozwoju najmłodszego pokolenia.

Inspiracją do napisania tej książki był cykl artykułów dotyczących życia rodzinnego, które ukazały się w latach 2008—2010 na łamach „Posłańca” z inicjatywy ks. Leszka Gęsiaka SJ, ówczesnego redaktora naczelnego. W tej publikacji zostały one odpowiednio uporządkowane w określone grupy tematyczne i rozszerzone, by postawiony cel został zrealizowany.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama