Bezrobocie w Polsce osiągnęło w styczniu 2001 roku 2 mln 835 tys. osób.
Prezydenci Grupy Wysze-hradzkiej — Polski, Czech, Słowacji i Węgier — spotkali się 19 stycznia w Pszczynie. Rozmawiali o perspektywach rozszerzenia Unii Europejskiej po ustaleniach przyjętych na szczycie w Nicei oraz o sytuacji w regionie.
Priorytetem Polski jest członkostwo w Unii Europejskiej, a najważniejsze siły polityczne są zgodne w zasadniczych sprawach naszej polityki zagranicznej — powiedział premier Jerzy Buzek na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska chce też sprostać wymaganiom członkostwa w NATO, co oznacza m.in. unowocześnienie armii.
W Katowicach protestowali hutnicy z kilkunastu śląskich hut, którzy domagali się rządowych decyzji w sprawie restrukturyzacji tego sektora gospodarki.
Na warszawskim Torwarze — mimo protestów — wystąpił czołowy skandalista rockowy Marilyn Manson. Wcześniej organizatorzy nie uzyskali zgody na zorganizowanie jego koncertu w katowickim Spodku.
W Internecie ruszyła zorganizowana przez PAH (Polską Akcję Humanitarną) akcja zbierania pieniędzy na dożywianie dzieci pod nazwą „Pajacyk”.
Sejm przyjął uchwałę składającą hołd organizacji Wolność i Niezawisłość, która po 1945 r. kontynuowała działalność na rzecz suwerennego bytu państwowego. Przeciwko uchwale wystąpili posłowie SLD, co wywołało powszechne oburzenie, a zaproszeni na uroczystość kombatanci wyszli z sali.
Unia Europejska nie zniszczy państw narodowych — powiedział Romano Prodi, szef Komisji Europejskiej, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Integracji Europejskiej, które odbyło się w Warszawie 8 marca.
Aleksander Kwaśniewski zawetował ustawę o reprywatyzacji.
W wieku 82 lat zmarł Paweł Hertz, wybitny poeta, prozaik, tłumacz i edytor.
W 80. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego Sejm oddał hołd uczestnikom zrywu niepodległościowego, który zadecydował o przyłączeniu tej ziemi do Polski.
Prezydent Kwaśniewski podpisał nową ordynację wyborczą. Datę wyborów do parlamentu wyznaczono na 23 września.
Aresztowanie byłego senatora Aleksandra Gawronika rozpoczęło kolejną wielką akcję policji przeciwko zorganizowanej przestępczości.
W Katowicach na pl. Andrzeja odsłonięty został Pomnik Ofiar Katynia.
Po wielu protestach ze strony różnych środowisk KRRiT zezwoliła Telewizji Puls na zwiększenie limitu reklam.
Sejm przyjął trzy ustawy prorodzinne: wprowadził coroczny dodatek w wysokości 115 zł dla rodziców mających więcej niż dwoje dzieci w wieku szkolnym, a także dla rodzin rolniczych, oraz stworzył ulgę podatkową dla rodzin wielodzietnych.
Potężne oberwanie chmury w Gdańsku sparaliżowało życie miasta i wyrządziło wielkie szkody.
Ulewy, deszcze i grad, które wystąpiły w różnych regionach kraju, spowodowały śmierć 11 ludzi. Ponad 80 osób uległo poważnym zranieniom. Straty materialne są ogromne.
Komitety Społeczny i Ekonomiczny Rady Ministrów odrzuciły założenia do budżetu przygotowane przez ministra finansów Jarosława Bauca.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował ustawę o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych.
Oskarżeni w sprawie masakry robotników w grudniu 1970 r. kilkakrotnie uniemożliwiali rozpoczęcie procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
Reprezentacja piłkarska Polski jako pierwsza z drużyn europejskich zakwalifikowała się do mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002 roku. W decydującym meczu wygrała z Norwegią 3: 0.
23 września odbyły się w Polsce kolejne wybory do parlamentu. Zwyciężyła koalicja SLD—UP. Do Sejmu weszły także Samoobrona, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, PSL i Liga Polskich Rodzin. AWS i Unia Wolności znalazły się poza parlamentem. Do Senatu, jako jedyne ugrupowanie postsolidarnościowe, wszedł Blok Senat 2001. Misję utworzenia nowego rządu prezydent RP powierzył liderowi SLD, Leszkowi Millerowi.
W krakowskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę zamykającą cykl „Opus Magnum”, na której zaprezentowane zostało monumentalne dzieło mistrza Jana Matejki — projekty polichromii kościoła Mariackiego. Wcześniej w tym samym cyklu pokazano prace Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.
Symboliczny powrót do Ojczyzny Cypriana Kamila Norwida. W krypcie na Wawelu obok sarkofagów ze szczątkami Słowackiego i Mickiewicza spoczęła w urnie ziemia z mogiły na cmentarzu Montmorency, gdzie pochowany został autor Promethidiona.
19 października odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu IV kadencji oraz ślubowanie posłów.
Jednym z pierwszych posunięć rządu Leszka Millera było wstrzymanie nowej matury.
Uniewinnienie po raz kolejny przez sąd w Katowicach sprawców pacyfikacji w kopalniach „Wujek” i „Manifest Lipcowy” poruszyło opinię publiczną w Polsce.
W Warszawie odbyła się konferencja przywódców 16 państw z Europy Środkowej oraz Wschodniej, poświęcona zwalczaniu terroryzmu. Do zebranych, za pomocą przekazu satelitarnego, przemówił prezydent USA, Georeg W. Bush, który zaapelował o jedność w działaniach antyterrorystycznych.
W nagrodę za wsparcie rządowego projektu podatkowego PSL otrzymała jedenaście stanowisk wicewojewodów. Wszyscy wojewodowie wywodzą się z SLD.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że immunitet poselski nie chroni w przypadku, gdy sprawa karna zostala wszczęta, zanim obecny poseł dostał się do parlamentu.
Sejm po burzliwej dyskusji odwołał Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka Sejmu.
W grudniu po raz pierwszy liczba bezrobotnych w Polsce przekroczyła 3 mln, czyli 16,8 proc. ludności czynnej zawodowo.
Koalicja SLD—PSL przypuściła bezprecedensowy atak na Radę Polityki Pieniężnej.