Języki bez cudów

Metodycy podkreślają, że w nauce języków nie ma cudów. Nie ma możliwości nauczenia się biegle języka w ciągu kilku tygodni. Liczy się przede wszystkim systematyczność.

Uczymy się języków obcych, bo chcemy zdać maturę, mieć łatwość nawiązywania kontaktów podczas wakacyjnego pobytu za granicą czy mailować z poznanym na obozie kolegą z innego kraju Znajomość języków przydaje się zarówno w codziennych kontaktach, korespondencji, a nawet gdy dla zabawy surfujemy po Internecie. Przede wszystkim jednak języki obce są nadal silnym atutem na rynku pracy i dla sporej grupy pracodawców są niezbędnym warunkiem zatrudnienia.

Na początek – wybór szkoły

Kilka lat temu do szkół językowych trafiały głównie dzieci świadomych i dość zamożnych rodziców. Dziś oferta szkół językowych jest dużo szersza, tańsza i jakościowo lepsza. Jednak wybór szkoły nie jest prostą sprawą. W każdym większym mieście działa kilkadziesiąt szkół językowych, wiele z nich prowadzi także kursy wakacyjne. Jakie są więc podstawowe kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze szkoły językowej?

Poziom nauczania w szkole językowej zależy przede wszystkim od kwalifikacji jej lektorów. Polscy nauczyciele języków obcych powinni mieć dyplom filologii lub ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych. Mogą także legitymować się dyplomem szkoły wyższej a do tego mieć ukończony kurs metodyczny nauczania języka obcego i zaświadczenie o zdaniu egzaminu poświadczającego perfekcyjną znajomość języka. Native speakers (czyli obcokrajowcy uczący w Polsce swojego ojczystego języka) powinni się legitymować dyplomem ukończenia studiów filologicznych lub innych studiów i kursu metodycznego nauczania języka ojczystego jako obcego.

Wiele szkół proponuje przed rozpoczęciem nauki egzamin kwalifikacyjny. Na jego podstawie określa się poziom językowy słuchacza, co pozwala wybrać najodpowiedniejszą dla ucznia grupę.

Gwarancją dobrej szkoły językowej są przede wszystkim certyfikaty jakościowe, przyznawane po surowej inspekcji sprawdzającej zarówno poziom nauczania lektorów, jak również indywidualne podejście do kursantów. W Polsce certyfikaty przyznaje organizacja PASE. Zajmuje się ona nadzorowaniem i promowaniem standardów w nauczaniu języka angielskiego. Rekomendacja PASE jest przyznawana na 3 lata, a szkoła, chcąc nadal posługiwać się prestiżowym znakiem jakości, przechodzi ponowną inspekcję.

Zdobywanie wiadomości

Metodycy podkreślają, że w nauce języków nie ma cudów. Nie ma możliwości nauczenia się biegle języka w ciągu kilku tygodni. Liczy się przede wszystkim systematyczność.

„W zeszłym roku uczestniczyłam w czterotygodniowym kursie wakacyjnym języka angielskiego” – opowiada Magda, uczennica gimnazjum. „Zapisałam się razem z moją przyjaciółką i jesteśmy bardzo zadowolone. Poznałyśmy nowe słówka, powtórzyłam też gramatykę. Lektorzy zachęcali nas do samodzielnego korzystania z różnych pomocy naukowych, co było o tyle łatwe, że szkoła oferowała nam dostęp do biblioteki, filmów i czasopism obcojęzycznych. Teraz pozostaje tylko kwestia utrwalenia wiadomości. Nie wiem, czy na długo wystarczy mi chęci i silnej woli” – martwi się Magda.

W utrwaleniu wiadomości pomocnych jest kilka trików. Warto starać się „otaczać” językiem obcym na co dzień. Można to robić w różnych sytuacjach życia codziennego, m.in. poprzez czytanie w języku obcym opisów produktów, tytułów filmów, bywanie w instytucjach promujących dany język i kulturę kraju. Dobrym sposobem jest oglądanie filmów w wersji oryginalnej z wyłączonymi polskimi napisami. Mogą to być nie tylko filmy fabularne, ale też kreskówki i bajki, gdyż ich język jest znacznie łatwiejszy. Można również oglądać lub słuchać wiadomości w dwóch wersjach: po polsku i w języku obcym lub słuchać płyt (chociażby tych do książki kursowej). Wielu ciekawych słów można się nauczyć z tekstów piosenek, a także wchodząc na fora oraz czaty obcojęzyczne w Internecie.

Sprawdziany, testy i konkurencja

Bardzo ważne jest, aby szkoła regularnie sprawdzała postępy swoich uczniów. Najczęściej odbywa się to poprzez opracowany system wewnętrznych testów. Po zaliczeniu kolejnych etapów nauki uczeń powinien otrzymywać świadectwa z zaznaczeniem ukończonego poziomu kursu.

Na rynku szkół językowych panuje olbrzymia konkurencja. To powoduje, że słuchacze mogą wybierać w wielu, pozornie podobnych, ofertach. Pamiętajcie, że dobry kurs językowy to najlepsza inwestycja na przyszłość. (...)

(J. T-Ć)

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama