Na zdrowie?

Chociaż to mężczyzn posądza się o spożywanie większej ilości alkoholu, jego picie ma jednak większe skutki dla zdrowia płci przeciwnej.

Setka, lampka wina, lampka szampana... i "na zdrowie!". Czy aby na pewno na zdrowie? Chociaż to mężczyzn posądza się o spożywanie większej ilości alkoholu, jego picie ma jednak większe skutki dla zdrowia płci przeciwnej. W krwioobiegu kobiety alkohol osiąga zazwyczaj wyższe stężenie aniżeli u mężczyzny, chociaż zarówno kobieta, jak i mężczyzna, wypiją tę samą lampkę szampana czy też dokładnie taki sam kieliszek wódki. Alkohol działa bardziej toksycznie na płeć piękną.

Cóż, kobieta musi więc szczególnie uważać, aby nie przesadzić. Co oczywiście nie znaczy, że mężczyzna uważać nie musi. Umiarkowanie zalecane jest zawsze i u każdej płci. Dlaczego jednak alkohol osiąga zwykle większe stężenie w krwioobiegu kobiety? Wyjaśnia to artykuł w 62 numerze "Alkohol Alert", który można znaleźć na stronie psychologia.edu.pl. Czytamy w nim, że: "organizm kobiety zawiera zazwyczaj mniej wody niż organizm mężczyzny. Alkohol miesza się w ciele z wodą, więc u kobiety określona dawka jest mniej rozcieńczona. Dlatego picie alkoholu bardziej szkodzi kobietom i są one bardziej podatne na związane z tym uszkodzenia narządów. Oznacza to, że u kobiet dochodzi do nich w krótszym czasie i przy mniejszych dawkach"*.

Spożywanie alkoholu przez kobiety odgrywa istotną rolę dla ich zdrowia. Może wpływać na funkcje rozrodcze w poszczególnych etapach życia kobiety. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu w ciąży, kiedy ma on wpływ nie tylko na zdrowie matki, ale i dziecka. Może to doprowadzić nawet do alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Powstają też badania nad wpływem picia alkoholu na raka piersi. Intensywne spożywanie alkoholu może uszkadzać serce, a także zwiększać ryzyko osteoporozy, zwłaszcza u kobiet starszych. Jak już o osobach starszych mowa, to starsze panie szczególnie muszą uważać na to, aby nie przesadzać z piciem alkoholu. Jak czytamy w "Alkohol Alert": "Intensywne picie alkoholu, jak wiadomo, powoduje deficyty w pamięci. Może też podnosić ryzyko choroby Alzheimera u obu płci, a szczególnie u kobiet, gdyż są one bardziej niż mężczyźni podatne na uszkodzenia mózgu spowodowane alkoholem". Jednak z drugiej strony mamy informację u umiarkowanym piciu alkoholu takową: "Obecnie nie ma danych, które by sugerowały, że również umiarkowane picie alkoholu wpływa negatywnie na funkcje mózgu. Niektórzy badacze są nawet przekonani, że umiarkowane picie alkoholu może wręcz chronić naczynia krwionośne w mózgu, tak jak naczynia w sercu chroni przed chorobą wieńcową"**.

Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, trzy standardowe porcje alkoholu wypijane codziennie przez kobietę wpływają na jej zdrowie tak, jak u mężczyzny wpływa na jego zdrowie wypicie dziesięciu takich porcji. Kobiety regularnie spożywające alkohol są więc szybciej narażone na problemy z wątrobą, aniżeli mężczyźni. Duże picie alkoholu ma także wpływ na zdrowie psychiczne kobiety, gdyż sprzyja lękowym zaburzeniom i może doprowadzać ją nawet do stanów depresyjnych.

Po menopauzie wzrasta ryzyko choroby wieńcowej serca. Wcześniej ta choroba występuje rzadko, bo chroni przed nią duża ilość estrogenów. Jednak starsze kobiety są już na nią mocno narażone. Jak to się ma do picia alkoholu? Otóż w "Alkohol Alert" czytamy, że: "Duża część danych epidemiologicznych mocno sugeruje, że spożywanie alkoholu — od małego do umiarkowanego — znacząco zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej serca u obu płci. Chociaż dokładne mechanizmy tego oddziaływania pozostają niejasne, wiadomo, że alkohol wpływa dodatnio na takie czynniki ryzyka i uwarunkowania związane z tą chorobą jak obniżenie LDL — "złego" cholesterolu i zwiększenie HDL — "dobrego" cholesterolu, a także zmniejszenie we krwi ilości zakrzepów i lepkości płytek — małych komórek odgrywających ważną rolę w tworzeniu zakrzepów. Z drugiej strony jest jednak jasne, że intensywne picie może uszkadzać serce"***. Tak więc wydaje się, że mała lampka wina od czasu do czasu to jednak jest "na zdrowie pięknych pań!".

* Alkohol - ważna kwestia dla zdrowia kobiet, na: psychologia.edu.pl
** Tamże
*** Tamże

opr. ac/ac

Artykuł sponsorowany przez Grupę PZU Partnera Portalu OPOKA w ramach umowy prewencyjnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama