E(ch)-papierosy

Mówi się, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż papierosy tradycyjne. Mniej szkodliwe nie znaczy, że zdrowe. Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma więc ich palenie?

Mówi się, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż papierosy tradycyjne. Mniej szkodliwe nie znaczy, że zdrowe. Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma więc ich palenie?

Bezpieczniejsze dla zdrowia niż tradycyjne papierosy? Mniej substancji szkodliwych? Może i mniej, ale jednak jakieś są... I mają też pewien wpływ na ludzkie zdrowie. Jak ze wszystkim, warto przeanalizować "za" i "przeciw". Wiadomo, że tradycyjne papierosy mają negatywny wpływ na układ krążenia. Jeśli porównać tutaj tradycyjnych palaczy z "e-palaczami", to niektórzy badacze twierdzą, że zdecydowanie lepiej pod tym względem "wypadają" Ci drudzy. Nie są oni tak narażeni na choroby związane z układem krążenia jak osoby palące konwencjonalne papierosy. Co więcej, mówi się także, że osoby palące e-papierosy nie narażają aż tak na problemy zdrowotne biernych palaczy, jak to czynią Ci pierwsi. Zapewne nie znaczy to jednak, że e-papierosy są takie "super", a tylko te tradycyjne takie "niefajne". Ryzyko chorób serca istnieje i tutaj, a i nie wiadomo jeszcze, jaki naprawdę mają wpływ na palaczy biernych. Powinny być one bowiem jedynie "impulsem" do rzucenia tradycyjnego palenia, ale później także i je warto jednak odstawić. Zwłaszcza, że wciąż za mało o nich zdajemy się wiedzieć. Co więcej, Polskie Ministerstwo Zdrowia uważa, nie są wcale dobrą alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Szczególne zagrożenie widzi tutaj wśród ludzi młodych, którzy w naszym kraju coraz chętniej sięgają po e-papierosy właśnie. Jest to u nich droga do "wpadnięcia" w nałóg, a nie wychodzenie z niego. Nasze Ministerstwo nie przyjmuje tak naprawdę jakiejkolwiek argumentacji przychylnej e-papierosom. Nie powinno się palić żadnych papierosów – po prostu. Każde szkodzą. W każdych jest nikotyna. Tak w skrócie można odebrać ich przesłanie.

Wiemy natomiast, że w e-papierosach kluczową rolę odgrywa liquid, odparowywany w trakcie palenia, który zawiera glikol propylenowy (albo glicerynę, tudzież pomieszane oba związki), wodę, nikotynę, substancje smakowo-zapachowe (które mają atesty dopuszczalności do stosowania w artykułach spożywczych bądź produktach kosmetycznych). Czy to szkodliwe? Pewne ilości kilku substancji mogą być faktycznie szkodliwe. Jednak wielu ludzi, sięgając po nie uważa, że w porównaniu z tradycyjnymi papierosami, które szkodliwych substancji mają całe mnóstwo, e-papierosy zdają się prezentować tutaj znacznie lepiej. Nie jest jednak jeszcze do końca wiadomo, jak duży wpływ na zdrowie może mieć wdychanie gliceryny i glikolu w znacznie większych ilościach (jak to jest w przypadku palenia e-papierosów). Okazać się to może po dłuższym czasie palenia przez ludzi papierosów elektronicznych. Już teraz badacze przecież udowodnili, że e-papierosy emitują rakotwórczy benzen. Choć znowu gorzej pod tym względem prezentują się papierosy tradycyjne, to jednak ilość benzenu w e-papierosach na pewno znikoma nie jest i ma wpływ na ludzkie zdrowie. Nie tylko zdrowie "e-palaczy", ale i tych, którzy nie palą, a znajdują się tuż obok.

Dyskusja dotycząca e-papierosów wciąż trwa. Pojawiają się zarówno nowi zwolennicy, jak i nowi przeciwnicy. Jedni dają argumenty "za": właśnie to, że ułatwiają zerwanie z nałogiem palenia i są mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów, czy też, że są bardziej przyjazne dla otoczenia (choć jednoznacznych dowodów tutaj nie ma), że ich opary są mniej szkodliwe niż dym konwencjonalnego papierosa, że mniejszy kaszel, że lepiej wyglądają. Przeciwnicy uważają natomiast, że e-papierosy wcale nie pomagają w rzuceniu palenia, że jednak są szkodliwe dla naczyń krwionośnych i dla układu oddechowego, a także i dla serca. Ponadto mówiący "przeciw", uważają, podobnie jak Ministerstwo Zdrowia, że e-papierosy są szczególnie niekorzystne dla ludzi młodych, bo potęgują w nich chęć palenia, co może właśnie skończyć się na sięganiu także po te tradycyjne papierosy i wejście w nałóg. Opinie są przeróżne. A jaki naprawdę e-papierosy mają wpływ na zdrowie, będzie zapewne wiadomo dopiero po czasie...

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama