Święci wzorem i zadaniem dla chrześcijanina

Metody aktywizujące - okienko informacyjne

METODY  AKTYWIZUJĄCE  W  KATECHEZIE
RELACJE  I  SCENARIUSZE

S.  Anna  Wiśniewska

Święci  wzorem  i  zadaniem  dla  chrześcijanina
(okienko  informacyjne)

Katechezę przeprowadziłam w klasie V przed uroczystością Wszystkich Świętych. Podzieliłam klasę na grupy cztero-, pięcioosobowe. Pracowaliśmy metodą okienka informacyjnego.

Wprowadzenie. Na początku zajęć nawiązałam do zbliżającej się uroczystości, w której czcimy Wszystkich Świętych. Zapowiedziałam, że będziemy wspólnie pracować nad pytaniem: Co to znaczy, że ktoś jest święty?

Aktywizacja. Każda grupa otrzymała schemat okienka informacyjnego formatu A3. Mieli do wykonania cztery zadania: 1) napisać definicję - kto to jest święty, 2) narysować świętego, 3) znaleźć porównanie, 4) ułożyć dialog komiksowy na temat świętych. Po wyjaśnieniu zadania uczniowie bardzo chętnie rozpoczęli pracę. Czas określiłam na ok. 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu większość grup już zakończyła pracę. W klasach było pięć, sześć grup; każda grupa prezentowała swoją pracę, objaśniając ją jednocześnie. Uczniowie byli już przyzwyczajeni do tego rodzaju zadań (uczę ich trzeci rok) i doskonale potrafili słuchać i dzielić się swoją pracą. Wiedzieli także, że nie oceniamy ani nie porównujemy, kto wykonał swoją pracę lepiej, kto gorzej.

Prace uczniów były bardzo ciekawe. Przytoczę niektóre z nich. Kim - według uczniów - jest święty?

  • jest to człowiek, który całe swoje życie poświęca Bogu, głosząc Słowo Boże, jest przygotowany poświecić się dla niego, jest gotów umrzeć,
  • jest to taka osoba, która poświęciła się i ofiarowała Bogu; ofiarowała ból, cierpienie, słowa, życie i modlitwę,
  • jest dla nas wzorem i powinniśmy go naśladować, żeby też być świętymi,
  • to taki człowiek, który najbardziej jest związany z Bogiem,
  • to każdy człowiek, który trafił do nieba za dobre uczynki na ziemi,
  • to człowiek, który poświęcił życie dla Boga i ludzi.

W rysunkach, które miały przedstawiać świętego pojawiły się motywy: człowieka z aureolą, krzyża, kwiata, człowieka - serca.

Uczniowie poszukiwali też przykładu, do czego można porównać postać świętego. Oto ich propozycje: święty jest jak: dzień, wiatr, skała, niebo, gwiazdy na niebie, rozkwitnięty róży kwiat, ratownik górski, potężne góry, paląca się świeca, pomnik Boga, płatek śniegu, pierwsza pomoc w wierze.

W ostatnim okienku umieścili dialog między postaciami na temat świętych. Oto przykładowe dialogi:

  • Czy kochasz Boga i bliźniego? - Tak. - Dlaczego? - Bo chcę być w niebie.
  • Jak postępują święci? - Odczuwają w sobie pragnienie pomocy bliźnim. - Co im w tym pomaga? - Wielka wiara.
  • Czy św. Wawrzyniec jest męczennikiem? - Tak, oddał życie za wiarę w Chrystusa.
  • Czy ty wiesz, dlaczego święty jest uśmiechnięty? - Oczywiście, bo z Bogiem jest szczęśliwy.
  • Czy wiesz, gdzie mogę spotkać świętego? - Tak, są między nami, w domu, szkole i pracy.

Puenta. Wspólnie, w formie dialogu kierowanego, podsumowaliśmy pracę. Bóg jest Świętością, zaprasza nas do swego Królestwa. Nasi patronowie orędują za nami, wypraszając potrzebne łaski na drodze naszego pielgrzymowania do Domu Ojca.

Na zakończenie pomodliliśmy się w formie litanii do naszych patronów.

Jestem zadowolona z katechezy. Zrealizowałam postawione wcześniej cele. Uczniowie nie mieli większych problemów w trakcie pracy. Znają swoich patronów z klasy IV, znają także św. Wawrzyńca -patrona naszej parafii i miasta. Pracuję 16 lat a od dwóch lat stosuję metody aktywizujące. Z moich doświadczeń wynika, że uczniowie pracują bardzo chętnie nawet, gdy katecheza jest na 7 godzinie lekcyjnej. Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod aktywizujących wymaga z mojej strony większego przygotowania, ale owoce są tak wspaniałe, że warto.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama