Katecheza dla klasy IV
Cel dydaktyczny: Zapoznajemy dzieci z męką Pańską według Ewangelii św. Jana, zwracając uwagę na wypełnienie się proroctw o cierpiącym słudze Bożym i baranku paschalnym.
Cel wychowawczy: Wychowujemy dzieci do miłości i posłuszeństwa Bogu, nawet w chwilach najtrudniejszych.
Środki dydaktyczne:
Metody:
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Poprośmy o dar mądrości Ducha Świętego, aby lepiej zrozumieć to, o czym na dzisiejszej katechezie usłyszymy. "Duchu święty ..."
Katechezę rozpoczynamy od powtórzenia z dziećmi wiadomości na temat: Czym było dla Izraelitów Święto Paschy?
(Dzieci powinny znać, z poprzedniej katechezy, tekst proroka Izajasza o cierpiącym słudze Bożym).
W trakcie powtórki katecheta pokazuje ilustracje przedstawiające Święto Paschy u Izraelitów, może również opowiedzieć o zwyczajach tego święta (np. nie wolno było łamać kości barankowi, bo tego zabraniały pisma).
Na dzisiejszej katechezie mamy udowodnić, że proroctwa Izajaszowe wypełniły się w osobie Jezusa Chrystusa, który złożył ofiarę doskonałą.
Katecheta przybliża dzieciom wydarzenie, dzieląc się swoją wiedzą na ten temat oraz dokonuje analizy obrazu Leonardo da Vinci. Należy zwrócić uwagę na postać Judasza, który został przedstawiony na obrazie w momencie, kiedy pyta Jezusa o zdrajcę: "... Czyżbym ja Panie".
Treścią jego powinno być pojmanie Pana Jezusa.
Po wysłuchaniu opowiadania katecheta sprawdza uwagę uczniów, aktywizując ich poprzez pytania:
Katecheta przypomina dzieciom postać Judasza, którego wcześniej oglądały na obrazie Leonardo da Vinci.
Następnie rozdajemy ksero tekstu Gorzkich Żalów. Krótko wyjaśniamy zwroty i archaizmy, sprawiające dzieciom trudności w zrozumieniu tekstu.
Zwracamy uwagę na fakt niewinności Jezusa Chrystusa i Jego niesprawiedliwe osądzenie. Słuchamy nagrania; tekst należy rozdać wszystkim uczniom.
Opowiadanie to powinno zawierać tekst (J 18,4ab), który wypisany na brystolu zostanie przypięty na tablicy. Treść tego opowiadania porusza problem zaparcia się Piotra oraz postawienie Jezusa przed Arcykapłanem Annaszem i Piłatem. Następnie katecheta przypina do tablicy teksty: J 18,11c; J 18,38d; J 19,1-3.
Po wysłuchaniu pytamy uczniów:
Należy zwrócić uwagę na skruchę i cierpienie Piotra, wyrażone w słowach z pieśni: Gdzie jest mój Pan?
Podczas gdy katecheta będzie czytał tekst, dzieci stoją, aby zaznaczyć powagę tego wydarzenia. Po przeczytaniu nauczyciel zawiesza na tablicy teksty: J 19,31a; J 19,34; J 19,36b, które wypisane ma na brystolu.
Następnie rozdaje dzieciom kartki z tekstami: Iz 53,3a; Iz 7,12c i J 19,28-37. Można również przygotować stosowne ilustracje. Wykorzystujemy tu metodę: powiązań biblijnych.
Uczniowie otrzymują do pracy ksero obrazu i starają się rozpoznać osoby przedstawione na nim. Przebieg pracy jest kontrolowany przez katechetę, który naprowadza dzieci na prawidłowe odpowiedzi. Wniosek klasy powinien być następujący: obraz przedstawia ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, stojącą obok Jego matkę i umiłowanego ucznia Jana. Na obrazie znajdują się również: postać płaczącej kobiety ze splecionymi rękami, która symbolizuje Lud Boży - Kościół, ostatni z proroków - Jan Chrzciciel trzymający jakiś tekst w ręku. Należy zwrócić uwagę dzieci, że artysta umieścił obok Jana baranka z krzyżem, z boku którego wypływa krew - symbol ofiary. Nasuwa się wniosek, że krzyż to najdoskonalsza ofiara!
Odpowiedź na pytanie może być nagrodzone oceną celującą!
Uczniowie dostosowują teksty na tablicy do odpowiednich napisów w rubryce pierwszej, umieszczając je w rubryce drugiej i trzeciej - w zależności od tego, czy teksty te mówią o spełnieniu się proroctwa o cierpiącym słudze, czy też o baranku paschalnym.
Ćwiczenie to pomaga katechecie sprawdzić, z jaką uwagą uczniowie pracowali na katechezie oraz jakie treści są jeszcze niezrozumiałe.
Opis Męki Pańskiej | Cierpiący sługa Boży | Baranek Paschalny |
Pojmanie Pana Jezusa. | ||
Pan Jezus przed Annaszem. Zaparcie się Piotra. Przesłuchanie u Piłata. |
||
Biczowanie, cierniem ukoronowanie Pana Jezusa. | ||
Śmierć Chrystusa na krzyżu. |
Zauważyliście, że Pan Jezus przez całe swoje życie był posłuszny swemu Ojcu. Czy wy czynicie podobnie? Zastanówmy się w ciszy!
Widzicie, że trudno nam być podobnymi do Chrystusa i tak jak On poświęcić się Bogu. Dlatego w modlitwie końcowej poprośmy Boga o to, aby dał nam siły, które pozwolą nam choć trochę być podobnymi do Chrystusa. "Ojcze nasz"
Uczniowie przepisują tabelę do zeszytu.
Napisz co znaczy, że Pan Jezus złożył doskonałą ofiarę.
opr. ab/ab