Jeśli chcesz dobrze przeżyć Boże Narodzenie, siadając do wieczerzy, nie zatrzymuj się tylko na tradycji, ale pamiętaj, że Jezus tego wieczoru pragnie narodzić się w twoim sercu
Jeśli chcesz dobrze przeżyć Boże Narodzenie, siadając do wieczerzy, nie zatrzymuj się tylko na tradycji, ale pamiętaj, że Jezus tego wieczoru pragnie narodzić się w twoim sercu. A gdy się narodzi, musisz dbać, by przez pozostałe 364 dni w roku pozostał z tobą.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wkrótce zasiądziemy wszyscy do wieczerzy wigilijnej i będziemy wspominać wieczór, gdy aniołowie obwieścili pasterzom narodziny Zbawiciela. Większość z nas czeka na wieczór wigilijny z niecierpliwością. Spotkania rodzinne mają wtedy jedyny, niepowtarzalny klimat. Odbywają się według rytuału, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Wszystko, co robimy w tym czasie, ma ściśle określoną kolejność. Co jest najważniejsze w przeżywaniu wigilii?
Dekorowanie choinki, przygotowywanie tradycyjnych potraw, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, czytanie Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem, wspólny posiłek, prezenty, śpiew kolęd, udział w pasterce - to wszystko przypomina nam o wieczorze sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy narodził się Ktoś, kto na zawsze zmienił historię świata.
W czasie Świąt Bożego Narodzenia pochylamy się nad prawdą wiary o wcieleniu Syna Bożego, który przyszedł na świat jako człowiek - Syn Maryi. Stało się to za sprawą Ducha Świętego. Nie wiemy, jak to się dokonało, dlatego mówimy o tajemnicy wcielenia.
Maryja zgodziła się, że zostanie Matką Zbawiciela, mimo że wiązało się to z wieloma trudnościami. Z pomocą przyszedł anioł, który wyjaśnił Józefowi, że został wybrany na opiekuna Syna Bożego oraz Jego Matki.
Jezus urodził się w bardzo ubogich warunkach - bez lekarzy, pielęgniarek, specjalnie wyposażonej sali, pieluszek i kaftaników. Żadna mama nie chciałaby, aby jej dziecko rodziło się w stajni. Bóg przyszedł na ziemię jak żebrak... Z miłości do nas.
Tekst pochodzi z podręcznika "Tajemnica BOGA tego życia", wydanego przez JEDNOŚĆ (ze str.179-181). Podręcznik można zakupić TUTAJ.
opr. aś/aś