Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ireneusz Rogulski

Rozważania różańcowe dla młodzieży

Tajemnice ŚwiatłaTajemnica I
Chrzest Jezusa

Każdy z nas chciałby być piękny, zawsze młody i bogaty. Najlepiej, żeby wokół nas byli też ludzie wysoko postawieni w hierarchii społecznej. Tymczasem nie zawsze tak jest. Często spotykamy się z ludźmi poranionymi, biednymi, nędznymi pod względem materialnym i duchowym. Istnieje pokusa, aby takich ludzi odepchnąć, obmówić czy potępić. Tymczasem Jezus staje w jednym szeregu z grzesznikami. Nie potrzebuje chrztu, ale chce pokazać, że chce być bratem tych, których inni opuścili.

Panie Jezu, pomóż mi dostrzegać wokół siebie ludzi słabych i grzesznych; pomóż mi się z nimi solidaryzować, nie wywyższać się, lecz prowadzić ich do Ciebie!

Tajemnica II
Cud w Kanie Galilejskiej

Matka. To słowo bliskie każdemu z nas. Mama jest z dzieckiem zawsze, i w dobrej i złej doli. Podpowiada mu, co rozbić, opiekuje się, poświęca swoje siły i zdrowie dla dziecka. Mimo że czasem, zwłaszcza w wieku młodzieńczym wydaje się nam, że mama nas nie rozumie, to jednak ona zawsze chce naszego dobra. Jezus szanował swoją Matkę. Kiedy na weselu w Kanie zabrakło wina, Zbawiciel nie pozostaje obojętny na prośbę Matki i dokonuje cudu przemiany wody w wino. Maryja i dziś podpowiada swoim dzieciom, co mogą uczynić dobrego, jak komuś pomóc. Jest bardzo wrażliwa na potrzeby innych.

Panie Jezu, spraw, abym potrafił wsłuchiwać się w podpowiedzi Twojej i mojej Matki - Maryi, by czynić wokół siebie jak najwięcej dobra!

Tajemnica III
Głoszenie Ewangelii

Codziennie przekazujemy sobie tysiące informacji: która jest obecnie godzina, jaki był wynik wczorajszego meczu, co było w ostatnim odcinku ulubionego serialu. Każdy z nas nosi w swoim sercu jakąś prawdę, którą dzieli się  z innymi. Istnieje jednak szczególna, wyjątkowa Prawda, którą również należy głosić – tą Prawda jest Jezus Chrystus. On od rana do nocy każdego dnia głosił Prawdę. Tłumaczył ludziom jak mają żyć, wskazywał na Ojca Niebieskiego jako Źródło nowego życia. Jezus głosił tę Prawdę z wielką mocą, gdyż nią żył. On sam był tą Prawdą.

Panie Jezu, pomóż mi odnaleźć w Tobie prawdę o mnie samym i o otaczającym mnie świecie. Spraw aby ta prawda stała się częścią mnie samego. Uczyń mnie jej głosicielem!!!

Tajemnica IV
Przemienienie na Górze Tabor

Każdy z nas pragnie wyglądać jak najładniej. Kupujemy jak najładniejsze ubrania, chodzimy do fryzjera, stosujemy różnego rodzaju kosmetyki. To dobrze, bo trzeba dbać o wygląd zewnętrzny. On w dużej mierze świadczy o mnie. Co jednak zrobić, aby być pięknym nie tylko fizycznie, ale duchowo? Odpowiedź podpowiada nam sam Jezus. On przemienił się podczas modlitwy. Jego twarz rozpromieniła się, a szaty stały się lśniąco białe. Swym wyglądem zachwycił uczniów.

Panie Jezus spraw, aby moja dusza przemieniała się pod wpływem modlitwy, aby przemieniało się moje postępowanie, aby zachwycało innych Twoją łaską i mocą!

Tajemnica V
Ustanowienie Eucharystii

Chleb, bułki, mleko, wędliny, słodycze, owoce.... Każdego dnia spożywamy różnego rodzaju posiłki. Mają one odżywiać nasze ciało, dodawać nam siły fizycznej. Człowiek jednak to nie tylko ciało, ale to również nieśmiertelna dusza. Ona też potrzebuje pokarmu! Tym pokarmem duchowym jest Eucharystia – Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Dzięki niemu stajemy się coraz bardziej zjednoczeni z Jezusem. On nas przemienia i upodabnia do siebie. W naszych sercach rodzi się pokój i miłość. W konsekwencji sami stajemy się niejako Eucharystią tzn. karmimy innych ludzi miłością Jezusa.

Panie Jezu, spraw, aby moje serce coraz bardziej jednoczyło się z Tobą w Eucharystii, bym przyjmując Cię do swojej duszy coraz bardziej stawał się jedno z Tobą!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rozważanie różaniec przemienienie ustanowienie Eucharystii głoszenie Ewangelii chrzest Jezusa tajemnice światła rozważania różańcowe różaniec dla młodzieży Cud w Kanie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W