Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Józef Augustyn SJ

KOCHAJ MNIE TATO!

Medytacje o ojcostwie

ISBN: 978-83-7767-961-6
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Spis wybranych fragmentów
Ojcowskie budowanie więzi z dziećmi
Rodzicielstwo odbiciem ojcostwa Boga
Świadome rodzicielstwo
Budowanie ojcowskiej więzi od chwili narodzin dziecka
Czas i uwaga poświęcone dzieciom
Dzielenie się osobistym doświadczeniem


DZIELENIE SIĘ OSOBISTYM DOŚWIADCZENIEM

Ojciec buduje z dzieckiem więź nie tylko poprzez emocjonalne tulenie go, jak czyni to matka, ale także poprzez wspólną przygodę, wychodzenie do świata, odkrywanie go, zdobywanie.

Już małe dziecko, odkrywając wszystkie cuda świata, doświadcza nieustannej potrzeby dzielenia się swoimi niezwykłymi odkryciami ze swymi rodzicami, zwłaszcza z tatą.

Ojciec winien więc towarzyszyć swojemu małemu badaczowi i odkrywcy świata.

Dzieci w sposób nieraz natarczywy usiłują zwrócić uwagę rodziców, gdy dostrzegą coś, co je zainteresuje.
Domagają się, by były słuchane i akceptowane w swoich odkryciach i zadziwieniu światem.

Jeżeli rodzice lekceważą dziecięcą ciekawość swoich pociech, gaszą ich entuzjazm, uciszają je, one czują się nierozumiane, lekceważone, a nawet odrzucone.

Dzieci, którym rodzice nie poświęcają dość czasu i mają z nimi słaby kontakt uczuciowy, nierzadko stają się smutne, otępiałe, mało zainteresowane czymkolwiek.

Takie dzieci tracą też nieraz zainteresowanie światem zewnętrznym, zamykają się w sobie i uciekają w świat dziecięcych wyobrażeń.

Nadmiernie rozwijana dziecięca fantazja powoduje alienację dzieci ze środowiska rówieśniczego, zamyka je w sobie, czyni skrytymi. Dialog z nimi staje się trudniejszy.

Obawiają się też nieraz wyjść do świata, ponieważ ten wydaje się im pełen zagrożeń, nieprzyjazny i niebezpieczny.

Dzieci, którym rodzice nie towarzyszą w ich odkrywaniu i poznawaniu świata, ogarnia czasem odczucie nudy. Maluchy odkrywają otaczający je świat z entuzjazmem i zapałem tylko wówczas, gdy towarzyszą im w tym mama i tata.

Ojciec powinien dzielić zachwyt światem swego syna.

W bezpośrednim spotkaniu, w rozmowie winien mu potwierdzać: „Tak, ten świat jest piękny i dobry. Jest on wart naszej uwagi, naszego wysiłku i poświęcenia”.

Dzieci domagaj ą się od swoich rodziców nie tylko ich obecności, ale także aktywnego i twórczego udziału w ich odkrywaniu świata.

Patrząc ze zdumieniem na rzeczy, przyrodę, nieznane sobie zjawiska, stawiają pytania, proszą o wyjaśnienia, chętnie słuchają odpowiedzi.

Dają też własne komentarze lub powtarzają usłyszaną od matki i ojca informację.

Dzieci, które cieszą się zainteresowaniem ze strony ojca, potrafią też bawić się same. Doświadczają radości twórczego życia już od najmłodszych lat.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świadomość doświadczenie ojcostwo rodzicielstwo wzór świadome rodzicielstwo ojcowska więź czas dla dziecka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W