Cotygodniowy komentarz z Gościa Niedzielnego (10/2000)
Pod koniec lutego br. zorganizowano w Watykanie bardzo ważne międzynarodowe sympozjum naukowe. Jego tematem była realizacja przesłania Soboru Watykańskiego II 35 lat po zakończeniu jego prac.
Według papieża Jana XXIII, który zwołał Sobór, jego celem była odnowa (aggiornamento) i włączenie Kościoła do skutecznego rozwiązywania zadań stojących przed światem oraz przygotowanie drogi do zjednoczenia wyznawców Chrystusa. Trzy lata po zakończeniu obrad kard. Karol Wojtyła akcentował, że dzięki Soborowi Kościół wszedł w „nową fazę swej wierności dla uniwersalnego posłannictwa Chrystusowego, swego umiłowania dla Bożych dzieł — stworzenia, odkupienia i uświęcenia”.
Wzywając do rachunku sumienia w związku z Wielkim Jubileuszem Roku 2000 Jan Paweł II wśród spraw, których powinien on dotyczyć, wymienił przyjęcie nauki Soboru, „tego wielkiego daru Ducha, ofiarowanego Kościołowi u schyłku drugiego tysiąclecia” i zadał szereg pytań ukierunkowujących konieczną refleksję.
Pytania te adresowane są do Kościoła powszechnego, ale każdy Kościół lokalny również powinien szukać na nie odpowiedzi w odniesieniu do własnej wspólnoty. Winien to czynić, pamiętając, że soborowe przesłanie jest szerokie i dotyczy nie tylko Kościoła rozumianego jako widzialna wpólnota wiary, nadziei i miłości, ale także jego stosunku do otaczającego nas świata.
Ojciec Święty Jan Paweł II uważa, że najlepszym przygotowaniem do Wielkiego Jubileuszu jest możliwie wierne wcielenie nauki Vaticanum II w życie każdego człowieka i całego Kościoła. Powiedział to podczas zeszłorocznej wizyty w Ojczyźnie. Trzeba więc uczciwie ustalić, w jakim stopniu każdy polski katolik zna soborowe przesłanie i stara się je wypełniać w swej codzienności.
Choć od zakończenia prac Soboru Watykańskiego II mija trzydzieści pięć lat, wciąż — także wśród polskich katolików — budzi on krańcowe reakcje. Dla jednych jest „rewolucją w Kościele”, dla niektórych „zdradą”, a dla innych znakiem nadziei i początkiem nowej wiosny Kościoła. Na początku Soboru postawione zostało pytanie: „Kościele, co mówisz sam o sobie?”. Jest ono wciąż aktualne, tu i teraz.
opr. mg/mg