Zasiew życia

Komentarz z Gościa Niedzielnego (17/2001)

Gdy chrześcijanie na całym świecie radośnie obchodzili pierwsze w trzecim tysiącleciu święta Zmartwychwstania Pańskiego, w Jarcewie, na Syberii, znaleziono noszące ślady tortur ciało grekokatolickiego księdza Jana Frąckiewicza. Zamordowany ksiądz był związany. Zginął krzyż, który zmarły zawsze nosił na piersi. Administrator Apostolski Syberii Wschodniej bp Jerzy Mazur określił śmierć pochodzącego z Polski kapłana jako męczeńską.

U progu trzeciego tysiąclecia chrześcijanie wciąż doznają okrutnych prześladowań. W ciągu zaledwie kilku dni agencje przyniosły informacje pokazujące, że wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa w wielu zakątkach świata wymaga heroizmu.

Jak wynika z danych opublikowanych kilka dni temu przez przedstawiciela międzynarodowej akcji pomocy „Kirche in Not/Ostpriesterhilfe” (Kościół w potrzebie/Pomoc księżom na Wschodzie), przez komunistyczne władze prześladowani są katolicy w Laosie. Nie mogą tam pracować księża z innych krajów, a miejscowi kandydaci nie mają się gdzie kształcić. Do aresztu trafiają pracownicy kościelni. Nie są również udzielane zezwolenia na budowę nowych świątyń.

W Sudanie na karę chłosty skazano 50 chrześcijan, którzy wzięli udział w manifestacji przed kościołem w Chartumie, aresztowano około stu osób, w tym księży.

W Malezji dyskryminowani są muzułmanie, którzy pragną przejść na chrześcijaństwo. Rządy dwóch stanów w tym kraju zaproponowały, aby tych, którzy pragną zmienić religię, zamykać w specjalnych „ośrodkach rehabilitacyjnych” w celu stwierdzenia, czy nie dopuścili się apostazji.

Wymienione fakty potwierdzają przypuszczenie, które wyraził Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Novo millennio ineunte”: „Kościół zawsze dostrzegał w swoich męczennikach zasiew życia: Sanguis martyrum semen christianorum. Sprawdzian historii potwierdzał zawsze słuszność tej słynnej »zasady« Tertuliana. Czyż nie stanie się tak również w stuleciu i w tysiącleciu, które rozpoczynamy? Być może za bardzo przywykliśmy myśleć o męczennikach jako o kimś raczej odległym od nas, jak gdyby było to pojęcie z przeszłości, związane przede wszystkim z pierwszymi stuleciami chrześcijaństwa...”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama