Duchowa tożsamość Quebecu

Cotygodniowy komentarz z "Przewodnika Katolickiego" (48/2007)

Duchowa tożsamość Quebecu

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp, Kanada

Duchowa tożsamość Ouebecu


Ojciec Święty Benedykt XVI przygotował już Papieskie Intencje Misyjne na 2008 rok. Na czerwiec wyznaczona jest następująca: „Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu w Kanadzie pomógł lepiej rozumieć to, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji".

49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach od 15 do 22 czerwca 2008 r. W tym samym roku miasto Quebec świętować będzie jubileusz 400-lecia istnienia. Ostatnie dwa kongresy z udziałem setek tysięcy osób odbyły się w meksykańskiej Guadalaja-rze w 2004 r. i w Rzymie w 2000 r. Poprzedni kongres eucharystyczny w Kanadzie odbył się w 1910 roku w Montrealu.

Quebec - francuskojęzyczna prowincja Kanady - zawsze była bardzo tradycyjnie katolicka, jednak od lat 60. ubiegłego wieku zaczęła ulegać sukcesywnej laicyzacji i proces ten wciąż się toczy. Miejscowy Kościół ma nadzieję, że kongres eucharystyczny przyczyni się do ożywienia życia chrześcijańskiego i praktyk religijnych. „Prawdziwą bolączką naszej tożsamości nie jest ani miejsce religii w życiu publicznym, ani integracja społeczna imigrantów czy ich żądania, ale duchowa pustka, która zagraża kulturze Quebecu, wywołując poczucie niepewności" —taką opinię wyraził Prymas Kanady kard. Marc Ouellet. Przedstawił on także tezę, że „mieszkańcy Ouebecu lepiej akceptowaliby i przyjmowali imigrantów, gdyby powrócili do wiary katolickiej. Wielu Kanadyjczyków żyje w duchowej pustce, która powoduje zamęt wśród młodzieży, niechęć do zawierania małżeństw, co wraz ze zwiększeniem liczby dokonywanych aborcji i samobójstw powoduje spadek przyrostu naturalnego. Nasze społeczeństwo -twierdzi dalej Prymas — potrzebuje powrotu ku swym głębokim wartościom duchowym oraz nowego przymierza między wiarą a powszechną kulturą". Zdaniem kardynała w takiej sytuacji imigranci stanowią wielkie bogactwo dla społeczności Quebecu, wnosząc swe wartości kulturowe i religijne". Prymas Ouellet uważa, że obecnie „francuskojęzyczna Kanada potrzebuje większego szacunku dla wszystkich religii i nieulegania laickim integrystom, którzy roszczą sobie pretensję do wyłączności w sferze publicznej".

Przygotowania do kongresu już trwają. Potrzeba gorącej modlitwy, aby czerwcowa intencja Ojca Świętego Benedykta XVI trafiła do serc i umysłów nas wszystkich i pozwoliła przyjąć z wiarą, że „Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji".

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama