Rok 2008 - czas nadziei?

Cotygodniowy felieton z "Przewodnika Katolickiego" (1/2008)

Kiedy na zegarze minęła północ i zaczęliśmy rok 2008, pewnie niejeden z nas, oprócz zrozumiałego w takim momencie entuzjazmu, zastanawiał się: cóż ten nowy czas przyniesie? Sądzę, że ogromne znaczenie dla całego Kościoła będzie miało planowane na 5-26 X 2008 roku XII Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone roli Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Każdy uważny czytelnik książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu", a także wielu innych papieskich przemówień, zapewne zauważył, jak bardzo Ojcu Świętemu zależy na autentycznym odczytywaniu Biblii. Musi ono uwzględniać osiągnięcia nauk humanistycznych, a z drugiej unikać pokus fundamentalizmu, lektury ideologicznej, czysto ludzkiej, bez oparcia w wierze. Benedykt XVI wielokrotnie przestrzegał przed zagrożeniami związanymi z rozdziałem między Słowem głoszonym a życiem wiernych.

Nieoficjalnie mówi się o planach trzech papieskich pielgrzymek: do Stanów Zjednoczonych i ONZ (15-20 IV), do Australii, połączona ze Światowym Dniem Młodzieży (17-20 VII) oraz do Francji, w związku ze 150. rocznicą objawień Matki Bożej w Lourdes. Episkopat Stanów Zjednoczonych zaprezentował już logo i hasło wizyty Benedykta XVI w swej ojczyźnie — „Chrystus naszą nadzieją". Do przyjęcia Ojca Świętego od dawna przygotowują się też australijscy biskupi. Wiadomo, że Papież przybędzie do Sydney 17 VII i tego dnia nastąpi ceremonia powitania. W sobotę 19 VII będzie przewodniczył czuwaniu młodych, a w niedzielę 20 — Eucharystii wieńczącej to ważne wydarzenie. Radość z możliwości goszczenia Benedykta XVI w swej ojczyźnie, w drugiej połowie roku 2008, wyraził także podczas swej niedawnej wizyty w Watykanie prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zaznaczył, że obok Lourdes Ojciec Swięty odwiedzi również Paryż.

Dodajmy, że od 15 do 22 VI 2008 r. odbędzie się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu w Kanadzie, a 28 VI Benedykt XVI zainauguruje jubileuszowy Rok św. Pawła, związany z 2000. rocznicą urodzin Apostoła Narodów Okazją do przypomnienia godności małżeństwa i rodziny będzie zapewne przypadająca 25 VII 40. rocznica ogłoszenia encykliki „Humanae vitae". Chrześcijanie na całym świecie ufają, że olimpiada w Pekinie (8-24 VIII) przyczyni się do zwiększenia swobody tamtejszego Kościoła. Do umiarkowanego optymizmu w tej dziedzinie upoważnia wypracowanie metod nominacji biskupów za zgodą Stolicy Apostolskiej.

Benedykt XVI przypomniał nam w swej niedawnej encyklice o znaczeniu nadziei w życiu chrześcijan. Pewnie nie zabraknie nam powodów, aby ją żywić także w rozpoczynającym się nowym roku. Zarówno w odniesieniu do wielkich spraw Kościoła powszechnego, jak i tych najbardziej osobistych...

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama