Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Świadek

Aleksandra Bonk

Mistrzowska opowieść

Izrael to miejsce, w którym od wieków styka się wiele kultur. To tu spotykają się ze sobą różne tradycje, zwyczaje i religie.Każdy kamień, drzewo czy budynek, może opowiedzieć nam niezliczone historie o uczuciach, zwycięstwach, ale też bólu, cierpieniu, okupacji i wojnach. Ulice Jerozolimy czy Kafarnaum, tak jak dwa tysiące lat temu tętniły życiem, tak i teraz pełne są gwaru. Barwy, zapachy i dźwięki tworzą niesamowite widowisko dla każdego, kto zechce przyjrzeć się temu miejscu uważniej. Biorąc pod uwagę ten niesamowity krajobraz, można sobie zadać pytanie, czy Gunter Krieger mógł sobie wybrać lepszą scenerię do zbudowania fabuły swej powieści? Moim zdaniem jego wybór był doskonały.

Powieść „Świadek”, wspomnianego już Guntera Kriegera, to miłosna historia ściśle osadzona w starożytności. Dzięki barwnym opisom autora, czytelnik może przenieść się do słonecznej Galilei, zmagającej się z rzymską okupacją. To właśnie tam przychodzi żyć parze zakochanych z dwóch różnych, a nawet wrogich sobie światów. Sara to piękna Żydówka, która ku rozpaczy rodziców obdarzyła uczuciem greckiego poganina Stefatona, parającego się grą w teatrze. Dzięki swej ukochanej mężczyzna spotyka niezwykłego rabbiego Jezusa, którego mowy pełne mocy poruszały każdego, kto tylko zdecydował się na to, by ich posłuchać. Wiele słów wypowiedzianych przez tego niezwykłego nauczyciela, utkwiło również w pamięci głównego bohatera powieści, jednak przez niefortunne wypowiedzi na scenie podczas jednego ze spektakli, Stefatona zmuszony zostaje do odbycia karnej służby w rzymskim plutonie egzekucyjnym w Jerozolimie, gdzie szybko zapomina o wszystkich naukach ze wzgórz Kafarnaum. Mężczyzna, zmagający się z utratą ukochanej oraz ciężką, wyniszczającą emocjonalnie pracą, popada w rutynę, z której niespodziewanie wyrywa go proces znanego mu rabbiego z Galilei, zmuszający Stefatona do głębszej refleksji nad swoim życiem i dokonywanymi w nim wyborami.

Opisywana przeze mnie publikacja to doskonała lektura dla tych, którzy sięgając po Biblię, próbują wyobrazić sobie, jak mogłaby wyglądać scena, o której właśnie czytają. Autor powieści w mistrzowski sposób opowiada ewangeliczną historię Jezusa z Nazaretu, jego życia, działalności i śmierci, starając się nadać biblijnym wydarzeniom szerszy kontekst. Krieger we wszystkich ważnych szczegółach potrafił zostać wierny Słowu Bożemu, co osobiście budzi we mnie podziw. Książka napisana jest lekkim językiem i pełna jest niezwykle obrazowych opisów, uruchamiających wyobraźnię czytelnika. To wszystko sprawia, że od pierwszej do ostatniej strony, powieść czyta się z wielkim zaciekawieniem i satysfakcją. Jedynym minusem jest dla mnie zakończenie, pozostawiające ogromny niedosyt.

Książka Guntera Kriegera to nie tylko zwykła powieść o nieszczęśliwej miłości. To powieść, o niezwykłej miłości Boga do człowieka, mocniejszej niż śmierć i potrafiącej dokonać przemiany nawet najbardziej pogmatwanych życiowych losów.

Recenzowana powieść "Świadek", Wydawnictwo Święty Wojciech, jest TUTAJ


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie Izrael Słowo Boże świadek Jezus Chrystus Jerozolima Galilea opowieść refleksje Gunter Krieger
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W