W sobotę, 9 czerwca 2012, w Siedlcach odbyły się uroczystości związane z dziesiątą rocznicą sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego
W sobotę, 9 czerwca, w Siedlcach odbyły się uroczystości związane z dziesiątą rocznicą sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.
Program został podzielony na dwie części: pierwsza miała miejsce w Centrum Kultury i Sztuki, natomiast druga - o charakterze liturgicznym - w siedleckiej katedrze.
Głos w pierwszej części spotkania, prowadzonej przez Annę Kasjaniuk i ks. Wojciecha Hackiewicza, zabrali przyjaciele i towarzysze z różnych okresów życia Dostojnego Jubilata.
- Z bp. Zbigniewem spotkałem się na studiach. Dzisiejszy Jubilat aktywnie uprawiał wioślarstwo oraz siatkówkę, ale podziwiam też jego dociekliwość intelektualną i naukową, gdyż w trudnych dla Polski czasach ukończył studia w Rzymie. Dzisiaj to wszystko wygląda inaczej - powiedział prof. Tomasz Dobski z Poznania - kolega z czasów studiów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Poznańskiej.
autor: XMCH
źródło: echokatolickie.pl
- Już ponad 30 lat znamy się z księdzem biskupem, od czasu naszych rzymskich studiów. Mało kto ma pojęcie, jak wielkiego dzieła dokonał jako rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Teraz należy do grona znakomitych polskich biblistów, przekazując wiedzę na uczelniach krajowych i zagranicznych. - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski, znany polski biblista, przyjaciel bp. Zbigniewa z czasów studiów na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Po nich głos zabrali inni goście, m.in. ks. prałat Krzysztof Sarzała z Olsztyna, ks. dr hab. Kazimierz Pek oraz Jarosław Głowacki - zastępca prezydenta miasta Siedlce.
Próbę podsumowania posługi pasterskiej bp. Kiernikowskiego w diecezji siedleckiej podjął ks. prałat Ryszard Andruszczak. - Przyjąłeś swoje posłannictwo, aby uczyć nas coraz głębszego utożsamiania się z Chrystusem. Uczysz nas, że jeśli trwamy w jedności z Bogiem, nie ma rzeczy niemożliwych. Wkładasz ogromny wysiłek w to, by Twoi kapłani byli posłuszni Bogu, a poprzez program duszpasterski pokazujesz, co to znaczy świadomie żyć wiarą oraz jak być ochrzczonym, będącym na drodze nawrócenia chrześcijaninem.
Następnie nastąpiła prezentacja Księgi Jubileuszowej dedykowanej biskupowi siedleckiemu z racji dziesiątej rocznicy sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej - którą przedstawił ks. Mateusz Czubak, wicedyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej w Siedlcach. Potem wręczono Księgę Dostojnemu Jubilatowi, a uczynili to: ks. prałat Piotr Sawczuk, wikariusz generalny diecezji siedleckiej, pani Bożena Kondracka i ks. Mateusz Czubak - przedstawiciele zespołu redakcyjnego publikacji.
W końcu głos zabrał sam Jubilat, kierując słowo pasterskie do zgromadzonych i słuchaczy Katolickiego Radia Podlasie. - To przesłanie Jezusa Chrystusa bardzo mocno mnie dotknęło i otworzyło mi oczy, a brzmi ono tak: najlepiej jest być posłusznym. To uzdalnia do rzeczy, których sami byśmy się nie podjęli. Kroczymy wtedy drogą nie własnej koncepcji, ale dajemy się poprowadzić samemu Bogu. To pomaga przyjmować prawa, a nie je ustanawiać - mówił pasterz diecezji siedleckiej.
- Posłuszeństwo Ewangelii, czyli Dobrej Nowinie, planowi - człowiek lepszego nie wymyśli. Lepiej zrezygnować z własnej koncepcji i uwierzyć, że Ktoś inny ma koncepcje lepszą od twojej. Jest moc i głos, który jest wstanie mnie pokierować. Bardzo często wracam w swoim nauczaniu do sceny, gdy św. Paweł usłyszał: „ Idź do Damaszku, tam ci powiedzą, co masz czynić”. Jestem tym mocno dotknięty, w chwilach trudnych jest to dla mnie drogowskaz, że ja nie chcę przeprowadzać swojej woli, jestem gotów iść do Damaszku, żeby słuchać co mam czynić. Właśnie słuchanie słowa Bożego we wspólnocie nauczyło mnie pokory. Stawanie wobec innych ludzi, którzy mówią mi, co mam czynić. To jest mozolne słuchanie, ale jest wielką radością. Dziękuję za aspekt wspólnoty w słuchaniu tego słowa, to jest bardzo ubogacające - zaświadczył ordynariusz siedlecki.
Następnie ksiądz biskup wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom Konkursu „Złączyć swoje życie z Ukrzyżowanym”.
Odczytano niektóre listy z życzeniami (m.in. kard. Kazimierza Nycza i abpa Józefa Michalika) z racji jubileuszu i otwarcia Synodu, które napłynęły do Jubilata.
Podczas uroczystości obecni na sali goście mogli także wysłuchać prezentacji muzycznej przedstawionej przez aktorów Teatru ES oraz przez Chór Miasta Siedlce. Utwory pochodziły z płyty „Śpiewnik Papieski” oraz „Przeźroczystość”.
O 19.00 uczestnicy uroczystości wzięli udział w Nieszporach w siedleckiej katedrze. Następnie wysłuchali uroczystego koncertu. Na zakończenie spotkania zebrani wzięli udział w agapie na placu przy kurii diecezjalnej.
opr. ab/ab