Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu, stanowi temat jubileuszowego, X Dnia Papieskiego
Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu, stanowi temat jubileuszowego, X Dnia Papieskiego, który obchodzimy 10 października pod hasłem „Jan Paweł II - Odwaga Świętości”.
Mówiąc o tegorocznym haśle, ks. Marek Skwierczyński, koordynator obchodów w diecezji siedleckiej, zaznacza, że Kościół w Polsce nie przestaje modlić się o upragniony dar Bożej Opatrzności - beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. - W tym roku organizatorzy, poprzez myśl i ideę tego Dnia, pragną wpisać się w duchowe przygotowanie do właściwego przeżycia chwili ogłoszenia Ojca Świętego Jana Pawła II błogosławionym lub świętym - zaznacza, odwołując się do listu pasterskiego biskupów, odczytywanego w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski.
Specyfiką pontyfikatu - jak zaznaczają biskupi - była dynamiczna działalność apostolska, a także wyniesienia na ołtarze wielkiej liczby chrześcijan, którzy z odwagą dążyli do świętości. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze aż 1343 błogosławionych i 482 świętych, a wskazywał ich pod każdą szerokością geograficzną, w każdym narodzie, języku, powołaniu i zawodzie, w każdym stanie, rasie i wieku. Dawał tym samym dowód wiary w przemianę świata.
W tym kontekście prosta staje się wymowa tegorocznego plakatu, zapowiadającego Dzień Papieski. Nieprzypadkowo ukazuje on ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszyscy żyli w tym okresie historii Polski, kiedy obrona wiary i wartości chrześcijańskich wymagała wyjątkowej odwagi i niosła ryzyko utraty życia. Ponadto łączy ich pasja w realizacji otrzymanej od Chrystusa misji - kapłańskiej, biskupiej i papieskiej.
Pisząc o Janie Pawle II, że „dawał niejednokrotnie dowód swej niezwykłej odwagi w trudnych sytuacjach życiowych”, biskupi podkreślają, że siłą napędową wszystkich jego działań było dążenie do świętości osobistej, a jej źródłem było głębokie zjednoczenie z Bogiem, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. „Wiara nadawała kształt jego osobistej urzekającej świętości, którą dostrzegali wszyscy” - czytamy. W czym się przejawiała? Jak zaznacza ks. Dariusz Kowalczyk, interpretując hasło X Dnia Papieskiego, o wezwaniu do świętości „nasz Papież” nie zapominał nigdy, w żądnej chwili życia - podczas modlitwy, pracy, studium, twórczej aktywności, spotkania z człowiekiem, uprawiania sportu, odkrywania piękna przyrody, sprawując posługę kapłana, biskupa i papieża.
Odwaga świętości papieża ujawniła się również w wezwaniu wszystkich do świętości. Jak ją rozumiał? W jego opinii święci to światło dla świata i ludzi, odbicie blasku Boga, światłości Chrystusa, który jest „światłością prawdziwą”, ponadto - widzialni i autentyczni świadkowie świętości Kościoła. „Aby zrozumieć głębię Kościoła, musicie spojrzeć na nich! - zachęcał Jan Paweł II - Lecz nie tylko na tych świętych, którzy zostali kanonizowani, lecz także na wszystkich świętych ukrytych, anonimowych, którzy starali się żyć Ewangelią pośród zwykłych, codziennych obowiązków. To oni ukazują, czym jest Kościół w swej najgłębszej istocie, a jednocześnie chronią go przed miernością, kształtują od środka, pobudzają do tego, by był oblubienicą Chrystusa bez skazy i zmarszczki (przemówienie do młodych z Lukki, 23 września 1989 r.).
To wezwanie pozostaje aktualne także dzisiaj.
kl
Obchody X Tygodnia papieskiego zainauguruje 9 i 10 października VIII Międzynarodowy Turniej Szachowy „Równych Szans” - w Publicznym Gimnazjum nr 6. W niedzielę, 10 października, Chóru Klubu Seniora „RAFA” zaprasza na 13.00 do kościoła garnizonowego na recital „Seniorzy - Janowi Pawłowi II”. W tym samym czasie otwarte zostanie dla zwiedzających Muzeum Jana Pawła II w Szkole Podstawowej nr 11. A miłośnicy sportu będą mogli pokibicować uczestnikom sztafet sprinterskich w biegach na nartorolkach, które wystartują o 14.30 na Placu Sikorskiego.
Centralnym punktem Dnia Papieskiego będzie Eucharystia, sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji siedleckiej Zbigniewa Kiernikowskiego w katedrze siedleckiej o 16.00, w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Natomiast na 17.30 zaplanowano Papieski Wieczór Chwały. Odbędzie się on na Skwerze Jana Pawła II, a w razie złej pogody - w sali wielofunkcyjnej przy kościele św. Józefa.
W poniedziałek, 11 października, o 9.00 rozpocznie się Memoriał Oli Wojciechowskiej w pływaniu. Miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 4. O współczesnych obliczach patriotyzmu będzie mowa podczas II dyskusji panelowej, która - miejmy nadzieje - rozgorzeje o 12.00 I LO im. B. Prusa. Do udziału w niej zaproszono m.in. Lidię Chojecką oraz o. Leona Knabita.
Na 12 października zaplanowano Międzypowiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe, które rozpoczną się o 10.30 nad Zalewem Muchawka.
Na projekcję filmu „Syndrom” zaprasza 15 października o 10.00 NoveKino, a po niej - na spotkanie z twórcami filmu (rezerwacja miejsc - tel. 25 640 77 60). O 19.00, na Placu Sikorskiego będzie można przyjrzeć się zdjęciom mieszkańców Siedlec ze spotkań z Janem Pawłem II. W sobotę, 16 października, w godz. 9.00-15.00 rozegrany zostanie III Diecezjalny Turniej Piłki Siatkowej. Finał - o 14.00, w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 4. O 10.00, w hali sportowej OSiR, odbędzie się halowy Turniej Piłki Nożnej. Na muzyczne popołudnie zaprasza wszystkich chętnych NoveKino - o 15.00 nastąpi projekcja musicalu „Pelikan”.
Papieski Tydzień zamknie w Siedlcach finał konkursu „Słowa nad słowami”, który będzie miał miejsce 18 października o 11.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
Dzień Papieski, ze względu na ilość towarzyszących wydarzeń, doskonale propaguje nauczanie Jana Pawła II. A jego wydźwięk to aktywne włączanie się w ich organizację, jak też udział i odczytywanie przesłania tego dnia. Z dużą życzliwością ludzie odnoszą się do zbiórki pieniędzy, rozumiejąc, że ich datek stanowi wielki wkład w kształcenie młodych, chrześcijańskich elit. Jako koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wyrażam wdzięczność ogromnej rzeszy ludzi - od organizatorów Dnia Papieskiego w diecezji siedleckiej, poprzez przeprowadzających zbiórkę wolontariuszy, po wszystkich ludzi dobrej woli, którym na sercu leży dobro polskiej młodzieży - za zaangażowanie, troskę, bycie razem w modlitwie.
W Dniu Papieskim, jak co roku od 10 lat, przy kościołach jest organizowana zbiórka pieniędzy do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ponadto od 8 do 16 października w prowadzona jest zbiórka publiczna; w naszym regionie - w Siedlcach, Radzyniu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Łukowie i Międzyrzecu. W minionych latach, ze zbiórki kościelnej i publicznej w naszej diecezji otrzymywaliśmy około 200 tys. złotych.
W diecezji siedleckiej w programie stypendialnym bierze udział 76 osób, a w skali kraju - ponad dwa tysiące. Program trwa od gimnazjum, poprzez liceum, aż do zakończenia studiów. Do uzyskania takiego stypendium kwalifikuje się młodzież zdolna, mająca wysoką średnią ocen. Te osoby są wskazywane przez katechetów, nauczycieli oraz księży proboszczów, a decyzja o przyznaniu stypendium zapada w Fundacji w Warszawie. Jeśli kandydatów jest więcej - oczekują na przyznanie stypendium, zwolnienie miejsca przez osobę wychodzącą z programu bądź nie kwalifikującą się w danym roku do programu.
Stypendyści są żywym pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II, upamiętniającym jego pontyfikat. Zebrane pieniądze dają im szansę na kształcenie i rozwijanie talentów. W wakacje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje dla nich obozy formacyjne, a w ciągu roku - zjazdy i spotkania na poziomie diecezji. To dlatego, że zależy nam na tym, żeby prowadzić człowieka nie tylko wspierając go materialnie, ale też formować. Dlatego dłuższy czas udziału w programie danego stypendysty daje pewność, że zyska on nie tylko wykształcenie, ale też właściwy rozwój duchowy i religijny.
opr. aw/aw