Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Moc Słowa

Bp Damian Muskus

Adwent i Wielki Post z kaznodziejami Krakowa

Nasze czasy powinny być coraz bardziej
czasami słuchania na nowo słowa Bożego
oraz nowej ewangelizacji.
(Benedykt XVI, Verbum Domini)


Bp Damian Muskus z papieżem Franciszkiem w Krakowie,
fot. Mazur/episkopat.pl

Wstęp

Tradycje kaznodziejskie w Krakowie sięgają początków chrześcijaństwa na polskiej ziemi. W ciągu wieków dawna stolica Polski stała się amboną dla wędrownych kaznodziejów, uniwersytetem dla mistrzów przepowiadania i przestrzenią, w której Słowo mogło rozkwitać i wydawać niezliczone owoce świętości, pokoju i dobra. Wybitni kaznodzieje krakowscy wnosili bezcenny wkład w kulturę duchową narodu, a ich dzieła oratorskie, spisane lub tylko powtarzane z ust do ust, znalazły sobie ważne miejsce w dziejach literatury polskiej. Oni też, jako świadkowie Ewangelii, mistrzostwo stylu łączyli ze świątobliwością życia i wielu z nich czcimy dziś jako świętych i błogosławionych Kościoła.

Te wielowiekowe tradycje oratorskie w Kościele krakowskim są jednak także zapisem zmagań o to, by „odpowiednie dać rzeczy słowo”. Doświadczenia Boga nie da się bowiem do końca ująć w ramy słów, nawet najbardziej precyzyjnych i pięknych. Ludzkie słowo może tylko przybliżać do tajemnicy Słowa Bożego, otwierać na Jego działanie w sercach odbiorców, a wykuwane pod natchnieniem Ducha – wskazywać drogi do zbawienia. Słudzy Słowa, choć obdarzeni talentem i niejednokrotnie podziwiani przez słuchaczy, są więc tylko pokornymi głosicielami Ewangelii i jej świadkami.

Głoszenie Słowa nie ustaje i rozbrzmiewa codziennie w murach ponad stu kilkudziesięciu kościołów i kaplic królewskiego miasta. Moc Słowa umacnia i przemienia zarówno głoszących, jak i słuchaczy, sprawiając, że Ewangelia jest w naszym świecie wciąż żywa i aktualna. Wszystkim Czytelnikom życzę, by spotkanie ze słowem Bożym rozświetlało codzienność jej blaskiem i przynosiło odpowiedź na najgłębsze pytania serca.

Ksiądz Biskup Damian Muskus
Sufragan krakowski

Jest to Wstęp do książki "Adwent i Wielki Post z kaznodziejami Krakowa. Rok A", Wydawnictwo Homo Dei, Kraków 2016


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół Ewangelia Kraków Słowo Boże kaznodzieje Damian Muskus
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W